Haberler

Sahte SpaceX YouTube Hesabıyla 150.000 Dolarlık BitCoin Toplandı!

Teknoloji ve astronomi severlerin uzun süredir takip ettiği Elon Musk ve uzay programı SpaceX, para kazanmak isteyen dolandırıcı grupların temel geçim kaynağı hâline geldi. Özellikle Starlink görevi ve sivil uzay seyahati gibi projeleri takip etmek için SpaceX YouTube kanalını arayan kişiler, sürekli olarak sahte kanallarla karşılaşıp dolandırılıyorlar.

Peki nasıl bir yöntem kullanıyorlar? Şimdiye kadar bilinen en sık yöntem, çeşitli ünlü YouTube hesaplarının çalınmasıyla başlıyor. Bu hesaplarda daha sonra canlı yayın şeklinde eski Elon Musk konferansları yayınlanıyor ve yayın sırasında BitCoin üzerinden bağış isteniyor. Bağış yapanların ise birkaç ay içinde büyük bir kâr elde edeceği ve paranın misliyle geri ödeneceği vurgulanıyor. Durum o kadar kötü ki, dolandırıcılar sadece son 2 gün içerisinde 150.000 dolar değerinde BitCoin toplamışlar. Bunun için Juice TV, Right Human ve MaximSakulevich YouTube kanalları çalınmış ve adları SpaceX Live veya SpaceX olarak değiştirilmiş. Bu kanalların biri 230.000 diğeri ise 131.000 takipçiye sahipken orijinal SpaceX kanalı 4.33 milyon takipçiye sahip.

8 Haziran tarihindeki yayını ise yaklaşık 80.000 kişinin izlediği biliniyor. Araştırmacıların gözlemlerine göre kanallardan bir tanesi https://www.blockchain.com/btc/address/1ELonMUSK14JSGNYAcPJNqubuFByZPyjcj adresine bağış yapılmasını istiyor. Hemen ardından 29 kişiden BitCoin transferi yapılıyor ve 4.08 BTC elde ediliyor. Bu da 39,840.18 dolar ediyor.

Diğer kanal ise https://www.blockchain.com/btc/address/3EtrSPskMRgwEEE9onLdmwcAFqaH9jj9rM linkiyle bağış topluyor ve 84 transferden sonra 11.23 BTC, yani 109,658.14 dolar elde ediyor.

2 günde toplamda 150.000 doları geçen dolandırıcılar, bu paraları kazanmak için sadece Elon Musk’ın videolarını yayınladılar. BleepingComputer çalışanları YouTube’a şikâyette bulunsa da şimdilik bir cevap gelmediği söyleniyor. Uzmanlar ise bu tarz para tuzaklarına düşmemek için BitCoin kullanan kişileri uyarıyor ve Bitcoin Abuse gibi web sitelerinden linklerin kontrol edilmesini tavsiye ediyorlar.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.