Haberler

RX 6000 AMD’nin Yaptığı En Güçlü Ekran Kartı Olacak

AMD Zen 3 ile güçlendirilmiş Ryzen 5000 serisi işlemcilerini yeni duyurmuşken, CEO Lisa Su orada durmadı ve sunumunu AMD’nin öteki büyük PC duyurusu ile sonlandırdı; Firmanın 28 ekimde duyurulması beklenen RX 6000 “Big Navi” GPU’su.

Yeni gelecek ekran kartı serisinin tüm ayrıntıları ekimin ilerleyen günlerinde belirginleşecek. Yine de Su, RX 6000 serisinin şimdiye kadar inşa ettikleri en güçlü oyun GPU’su olduğunu söyleyerek beklentileri yükseltti.

Aynı zamanda firmanın kaliteli Ryzen 5000 işlemcileri ile beraber kullanıldıklarında yeni RX 6000 serisi GPU’ların nasıl bir performans gösterdiğine ufak bir bakış yapıldı. 4K çözünürlük, en yüksek seviye grafik ayarlarında Borderlands 3’de 60 fps; 4K çözünürlük, ultra grafik ayarlarında Call of Duty Modern Warfare’de 88 fps ve 4K çözünürlük, ultra grafik ayarlarında Gears 5’de 73 fps alınabildiği gösterildi.

Yeni RX 6000 GPU’ları AMD için çok önemli: firmanın şimdiye kadarki en güçlü ekran kartları olmaları yanında, yeni jenerasyon RDNA 2 grafik mimarisinin de çıkış yaptığı donanımlar olacaklar. RDNA 2 sadece yeni masaüstü pc ekran kartlarına güç vermekle kalmayacak, hem Xbox Series X/S hem de Playstation 5’in özel GPU’larının temelini oluşturacak.

Tüm teknik ayrıntıları yayınlanmadığı için bu yeni kart serisini Nvidia’nın RTX 3080 kartıyla karşılaştırmak için henüz çok erken. Ki Nvidia’nın yeni kart serisi de 4K çözünürlükte 60 fps oyun keyfi vaatlerinde bulunuyor.

AMD’nin yeni RX 6000 serisi ekran kartlarını 28 ekimde resmi olarak duyurması bekleniyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu