Haberler

Rusya, Kripto Para ile Ödemeyi Yasakladı

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, kripto para ve NFT gibi dijital varlıklarla ilgili yeni bir yasa tasarısı imzaladı. Ülkede kripto para ile yapılan ödemeler yasa dışı sayılacak ve yaptırımlara tabi tutulacak. Detaylar haber içeriğimizde.

Kripto paralarla ilgili tartışmalar tüm Dünya’da devam ediyor. Afganistan, Katar, Vietnam, Cezayir gibi bazı ülkeler kripto ile ilgili tüm faaliyetlerin yasak olduğu ülkeler. Çin, Hindistan, Mısır, Endonezya ve Ekvador gibi ülkelerde ise kripto para faaliyetleri yürütülebiliyor ancak kullanıcılar sadece yatırım amaçlı kripto para tutabiliyorlar. Kripto para bir ödeme aracı olarak kullanılamıyor. Ülkemizde de 30 Nisan 2021 itibari ile bu uygulama kullanılıyor.

Putin kripto para yasa tasarısını imzaladı

Kripto para ile ödeme yasağı getiren ülkeler arasına yeni bir ülke daha katıldı. Rusya’da 8 Temmuz tarihinde meclisten geçen yasa tasarısı devlet başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı. Bundan sonraki süreçte Rusya’da kripto paralar ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Kullanımının tespiti durumunda ise yasal yaptırımlar söz konusu olacak. Yeni yasa Rusya’nın resmi para biriminin ruble olduğu, diğer tüm dijital varlıkların ödeme aracı olarak kullanılmasını kesin olarak reddedildiğini ifade ediyor. Yasanın 10 gün içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya’nın da kripto para kullanımına kısıtlama getirmesi ile birlikte kripto paraların geleceği ile ilgili tartışmalar büyüdü. Dijital paraların geleceğin ödeme aracı olacağını savunanların aksine ülkeler bu ödeme türünü bir tehdit olarak algılıyor. Bundan sonraki süreçte nelerin olacağı ise merak konusu.

Siz de kripto paraların geleceği ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu