Haberler

Rus Hacker Grubu, 50 Milyondan Fazla Şifre Çaldı!

Son zamanlarda popüler bir şekilde gelişen Rus Hacker grupları, 111 farklı ülkede 50 milyondan fazla şifre çaldığını açıkladı!

Avrupa İlaç Ajansı COVID-19 aşılarıyla ilgili belgelere saldırdı

2022 yılı içerisinde Rus hacker grupları 50’den fazla bireysel virüs kullanarak kişisel hesapların şifrelerini çaldı. Şifrelerin farklı yazılımlar kullanarak çaldığını söyleyen grup, ödeme kartı kayıtlarında insanların bilgilerine kolaylıkla ulaşabildiğinden söz ediyor.   

Çalınan veriler hakkında bilgi paylaşan grup, çalınan tarafların genellikle Steam, Roblox, PayPal, Amazon, Kripto Para Cüzdanları, Kimlik Bilgileri ve daha farklı alanlarda olduğunu söylüyor. Özellikle kişilerin şifrelerini ele geçirme yöntemlerinde kullandıkları Raccoon ve Redline yazılımlarının büyük bir tehdit olduğundan da bahsediyorlar.

İlginizi Çekebilir: Rus Hacker’ların ABD Hazine ve Ticaret Bakanlığına Sızdığından Şüpheleniliyor

Rus Hackerlar 111 Ülkeyi Hedef Aldı!

Grup kötü niyetli olarak gerçekleştirdiği operasyonda 111 ülkeyi hedef aldı. Ele geçirilen cihazlarda en fazla ABD gelirken devamında Brezilya, Hindistan, Almanya ve Endonezya’da yer alıyor. Türkiye içerisine de hamlelerde bulunan grup, yaklaşık 25.000 cihaza temasa geçtiğini söylendi.

Rus hacker grubunun ardından büyük bir veri grafiği yayınlayan Group-IB, detaylı açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda yayınlanan bilgiler şu şekilde sıralanıyor:

  • Çalınan Şifreler:  50,352,518
  • Dışa aktarılan çerez dosyaları: 2,117,626,523
  • Kripto cüzdan ihlalleri: 113,204
  • Ödeme kartı ihlalleri: 103,150

Siber güvenlik şirketleri yapılan hamlelerden dolayı insanların basit şifreler kullanmaması gerektiğini ve daha dikkatli olmalarını öneriyor. Özellikle bu durumda kullanılan yazılımların giderek daha güçlü gelmesi, yaşanabilecek çalıntı işlemlerinin olasılığını da artırmaktadır. Bu nedenle online alışveriş vb. yerlerde kullandığınız işlemleri her zaman sistemin önerdiği en güvenli şekilde gerçekleştirmeye çalışınız.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu