Haberler

Rekabet Kızışıyor: Bezos’tan Önce Branson Uzaya Seyahat Edecek

Virgin Galactic’in kurucusu Branson’un uzaya seyahat edeceğini duyurduğundan beri iki uzay seyahati şirketi arasında gerilim tırmanmaya devam ediyor. Blue Origin’in CEO’su Bob Smith, Virgin’in açıklamasından sonra Branson’a iyi dileklerini sundu, ancak gerçekten uzaya gitmeyeceğini iddia etti. Smith konu hakkında: “Kármán hattının üzerinde uçmuyorlar ve bu çok farklı bir deneyim” dedi.

Yerden 62 mil yükseklikte bulunan Kármán hattı, hava sporları için küresel kurallar belirleyen bir İsviçre kuruluşu olan Fédération Aéronautique Internationale (FAI) tarafından tanınan alanın sınırıdır. Blue Origin’in yeni Shepard roketi ağırlıksız durumdayken, birkaç dakika mürettebat kapsülünü Kármán hattının üstünde tutabiliyor. Virgin Galactic’in SpaceShipTwo uzay uçağı ise, ABD hükümeti tarafından tanınan sınırın hemen üzerinde 55 mil yüksekliğinde uçuyor. Aslında her iki şirket de uzaya ulaşıyor, sadece uzay sınırı olarak farklı standartları takip ediyor.

Blue Origin, Branson’un uçuşundan önce renkli bir grafik tweetledi .Virgin Galactic’in uzay uçağını Blue Origin’in yeni Shepard’ı ile pencere boyutu, araç tipi, kaçış sistemi ve diğer faktörler üzerinden karşılaştırdı. Kármán hattının genel geçer sınır olduğunu düşünen Blue Origin şirketi tweetinde :“New Shepard, Kármán hattının üzerinde uçmak için tasarlandı, bu sebeple astronotlarımızın hiçbirinin adının yanında bir yıldız işareti yok. Dünya nüfusunun %96’sı için uzay sınırı, 100 km kadar yukarıda Kármán hattında başlıyor.”

Konu hakkında Virgin Galactic’ten bir yanıt gelmezken, Virgin Galactic’in test pilotu Nicola Pecile tweete yanıt verdi. Fakat sonradan verdiği yanıtını da sildi. Nicola sildiği tweetinde: “Hey Blue Origin,  Virgin Galactic de sizin çalışmalarınızı destekliyor.  Ama yapmış olduğunuz Kármán hattı yarışmasını çocukça buluyorum ve izlemesi utanç verici. 100 bin fitin üzerinde uçmak zaten zorlu ve bunu gerçekleştirenler takdir edilmeyi hak ediyor” dedi. Bir başka tweetinde de 2018 yılında Virgin Galactic’in insanlarla uzaya seyahat etmeye başladığını anımsatarak, Blue Origin’in o zamanlar cansız mankenleri uzaya gönderdiğini belirtti.

Her biri kendi milyarder kurucusunu uzaya göndermeye hazırlanan iki şirketin arasında yıllardır devam eden çekişmenin dozu bu ay biraz daha arttı.  Virgin Galactic’in 11 Temmuz’da Branson’u uzaya gönderme kararı, Bezos’un 20 Temmuz’daki uzay seyahatinin önüne geçmek için şirketin planladığı bir hareket olarak görülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.