Haberler

Raspberry Pi 4 Artık 8GB RAM’e Sahip

Raspberry Pi Vakfı, Raspberry Pi 4’ün 4GB olan maksimum RAM ’ini 8GB’a yükselttiğini duyurdu . Yeni Raspberry Pi 4 75 dolara satılacak.

Kullanıcıların artan bellek kapasitesinden daha iyi faydalanmasını sağlamak için Raspberry Pi Vakfı işletim sisteminin 64 bit sürümünü erken beta erişime açtı. Yeni Raspberry Pi 4’de RAM dışında geçen sene haziran ayında duyurulan modelle aynı ARM tabanlı CPU ve USB 3, HDMI portları bulunuyor.

Raspberry Pi’nin boyutu ve fiyatı göz önüne alındığında 8 GB RAM çok tatmin edici. Bu sene piyasaya çıkan birçok amiral gemisi telefonda da 8 GB RAM bulunuyor. Başlangıç seviyesi bir oyuncu bilgisayarı için bile bu bellek miktarı yeterli gözüküyor. Raspberry Pi Vakfı, yüksek belleğin büyük yazılım parçalarını derlemek, ağır sunucu iş yüklerini çalıştırmak ya da sadece aynı anda daha fazla tarayıcı sekmesi açmak için yararlı olabileceğini belirtti. Tabi Raspberry Pi topluluğu kısa sürede farklı kullanım alanları bulacaktır.

Artan RAM miktarından tam anlamıyla yararlanılması için vakıf Raspbian işletim sisteminin 64 bit versiyonunun beta sürümünü yayımlandı. Yeni işletim sistemi Raspberry Pi OS olarak adlandırıldı. Linux tabanlı Raspbian işletim sistemi şu anda 32 bit çekirdek kullanıyor, bunun anlamı 8 GB RAM’i desteklemiyor. İşletim sisteminin beta olmasını istemeyen Raspberry Pi 4 kullanıcıları için 64 bit Ubuntu ve Gentoo seçenekleri de mevcut.

Raspberry Pi 4, 4 GB ve 2 GB modellerinin Türkiye fiyatları sırasıyla, 550 TL ve 380 TL civarında. Yeni modelin fiyatının 650 TL’den fazla olması bekleniyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu