Donanım

Promise SmartStor NS4600 NAS Depolama Sunucusu


Kurumların artan data depolama alanı ihtiyaçlarını karşılamak için piyasada bulunan çözümlerin başında SAN ve NAS çözümler başı çekmekte. Küçük işletmelerin fiyat yüksekliği sebebiyle yönelemediği SAN (FC, iSCSI)çözümlerin yerine usb ya da Ethernet temelli NAS cihazlarının kullanılması ise performans ve yetersiz yetenekler sebebiyle rağbet görmemekte. Basit ağ ürünleri ile Enterprise çözümler arasında kalan büyük boşluk ise sistemci arkadaşların pc ya da ucuz sunucularla takviye yapması ile doldurulmaya çalışılmakta. Tam da bu tür bir çözüm ararken elime geçen bir cihazı inceleyerek paylaşmak istedim.


Şöyle bir depolama sunucusu hayal edin; ağ üzerinden çalışacak, RAID yapısı ile koruma sağlayacak, mumti media dosyalarını saklayarak isteyen aygıtlara paylaştırabilecek, gerekiyorsa sunucumuza e-sata portundan direkt (DAS) olarak bağlanabilecek ya da sunucumuza İSCSI target olarak hizmet verebilecek bir depolama sunucusu. Bu tarife uyan cihaz ürettiği depolama aygıtları ve SCSI/SAS kartlarından ismini sıkça duyduğumuz Promise firmasının esasen Ev kullanıcılarına yönelik ürettiği ve kullanan kişinin evinde ufak bir medya center oluşturabilecek olan Promise SmartStor NS4600 NAS depolama aygıtı. Yetenekleri anlattıklarımdan daha fazla olan bu aleti klasik NAS lardan ayıran en büyük özelliği İSCSI target olarak çalışabilmesi. Bu özelliği sayesinde ağ üzerinde yedeklerimizi saklamaya devam ederken bir yandan da disk alanı dolmuş olan sunucuma ekstra disk alanı sağlayabilmekte. Fiyat aralığı 1000 doların altında olan NAS sunucular için bu özellik bence gayet iyi. İSCSI initiator aracılığıyla sisteme bağlayabileceğimiz disk ile hyper-v üzerinde sanal sistem açabilir ya da


Exchange datamı bu alana taşıyabilirim.


NS4600 ü web arayüzünden yönetebiliyoruz, ayrıca SmartNAVI yazılımı sayesinde birden fazla aygıtı tek ekranda görebilir yedekleme tanımlamaları yapabilir basit manada foto albüm oluşturabilirim. Ben herkesin aşina olduğu web arayüzünden bazı menüleri göstermek istiyorum. Cihazın ilk kurulum aşamasını SmartNAVI ile yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifremizi girerek cihaza bağlanıyoruz.


image001Menülerde gördüğümüz özellikler kısaca; Ağ üzerinden uyumlu media aygıtlarına sunuculuk yapma, torrent ağlarından dosya indirme özelliği, iTunes için medi sunucusu, html ve php destekli web sunucu, php database sunucu, FTP sunucusu gibi özellikler var. Administration bölümünden ise cihazın tüm konfigürasyon ayarlarını yapabiliyoruz. Yönetim ekranında ilk olarak NS4600 ün temel izleme bilgileri olan dosya sistemi, cpu ve ram kullanımı, ısı ve fan durumunu görebilmekteyiz.


image002Alışkın olduğumuz kullanıcı oluşturma ekranından user tanımlayıp gruplandırabiliyor ve kota tanımlaması yapabiliyoruz. Bu arada cihaz aynı zamanda Active Directory ile entegre çalışabilmekte.image003Torrent üzerinden dosya indimek için bilgisayarımızı devamlı açık bırakmak yerine bu cihaza istediğimiz linkleri ekleyerek bizim yerimize download yapmasını sağlayabiliyoruz.


image004RAID ve File System bölümünden ise cihazımızın çalışacağı RAID seviyesini seçebiliriz, ben cihazı 4 adet 1 TB Diskler ile test ettim. 4 diski tek tek (RAID0) kullanarak 4 TB alan ayırabilir, 3 diski RAID 5 yapıp 1 diski Spare olarak ayırabilir, ya da full RAID5 ve RAID10 seçeneklerinden birini seçebiliriz.image005iSCSI Management menüsü altından sunucumuz için bir bölüm ayırabilir ve iSCSI initiator ile sistemime kolayca bağlayabilirim. Bu arada şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum, NS4600 ile iSCSI SAN aygıtlarını kıyaslamak hem güvenilirlik açısından hem performans açısından doğru olmaz. Fakat giriş seviyesi bir iSCSI SAN aygıtının 10.000 dolarlar seviyesinden başladığını düşündüğümüzde NS4600 ün 1000 dolar altı fiyatıyla basit işlerin altından rahatlıkla kalkabileceğini söyleyebilirim.
NS4600 Jumbo Frame desteği verebilmekte, bu destek iSCSI paketlerinin network üzerinden iletilirken büyük avantaj sağlamakta. Normalde ethernet üzerinde taşınan ip paketlerinin default MTU değeri 1500 byte iken Jumbo Frame ile bu değer 9000 byte olarak değişmekte ve performans artışı sağlanmakta. Jumbo Frame desteğinden faydalanabilmek için ağ üzerindeki switch ve ethernet kartlarınında bu teknolojiyi desteklemesi gerektiğini unutmamak gerek.


NS4600 üzerinden kendi laptopuma 100 gb lık bir alan ayırdım, bu alanın güvenliğini CHAP kullanarak sağlayabiliyor NS4600.image006


iSCSI initiator ile hedef sunucunun ip adresini girerek test amaçlı laptopuma bağladım.image007


100 gb lık yeni harddiskim formatladıktan  sonra kullanıma hazır.image008Üzerinde çok önemli data tutacak kişiler için NS4600 çok güvenli gelmeyebilir haklı olarak, çünkü üzerinde tek güç kaynağı ve tek ethernet çıkışı var. Bunlardan birinin arızalanması durumunda cihaz erişilemez duruma gelecek. Bu konu Promise tarafından şu şekilde çözülmüş; NAS replikasyon özelliğini kullanarak farklı bir NS4600 üzerine belli aralıklarla data aktarmak mümkün. Aynı lokasyonda duran iki cihaz yerine farklı bir lokasyonda bulunan NS4600 e WAN üzerinden replikasyon yapma imkanıda var. Tabi bu arada bir LTO cihaz kullanarak kaset üzerine yedek almak sistem sorumlularının tercih edebileceği başka bir yol.


image009Bu arada NS4600 de Snapshot alma, online capacity expansion ve Raid level migration özellikleride mevcut. Sistemi kurduğunuzda 2 disk ile başladığınızı düşünelim daha sonra ekleyeceğiniz diskleri mevcut raid yapısına migrate ederek çalışmanıza kesintisiz devam edebilirsiniz. Cihaz Hotswap desteğine sahip olduğundan diskleri cihazı kapatmadan ön tarafından kızaklı yuvasına yerleştirebiliyorsunuz.image010SmartNAVI yazılımını client üzerine kurarak sürükle bırak mantığı ile klasörlerinizi yedekleyebilirsiniz, yedekleme ekranına koyulmuş olan Backup My Data ya tıkladığımıza masaüstü, belgelerim ve sık kullanılanlar otomatik olarak yedeklemeye dahil ediliyor, pratik olması açısından iyi düşünülmüş. SmartNAVI üzerine  çok ayrıntılı olmayan bir media player eklenmiş, NS4600 üzerindeki multimedya içerikleri bununla izlemeniz mümkün. Ayrıca Windows media player ağ üzerindeki NS4600 ü bularak içeriğindeki fotoğraf, video ve mp3 dosyalarını oynatabiliyor. Bilgi işlemci arkadaşların en büyük dertlerinden biri olan firma çalışanlarının kişisel mp3 arşivine de çözüm getirmiş oluyor.


image011image012


NS4600 Smart Stor NAS sunucunun daha bir çok özelliği var, benim için öncelikli önem arz eden kısımlara değinmeye çalıştım. Bunların başında iSCSI target özelliği geliyor, cihaz usb portları üzerinden printer sharing ve UPS bağlantı desteğine de sahip. Bir çeşit All in One diye tabir edilen bir aygıt, çok amaçlı kullanılabiliniyor. Ürünle ilgili linkleri veriyorum, teknik özellik tablosunu ve diğer özelliklerini inceleyebilirsiniz.


Kampanya linki: http://www.cozumpark.com/forums/thread/151245.aspx


Ürünün sayfası: http://www.promise.com/product/product_detail_eng.asp?product_id=211


Ürünün uyumluluk listesi: http://www.promise.com/upload/Support/Compatibility/DS4600-Compatibility%20List%20V1.0-20090818.pdf


 

hot-swappable SATA 3Gb/s drives; provides up to 6TB storage capacity with four 1.5TB hard drives

 

Up to four Data sharing over Gigabit Ethernet

 

Enterprise-proven RAID technology with RAID 0, 1, 5, 10 support

 

One-Touch Backup of an external hard drive or digital camera via USB

 

SmartNAVITM Advanced Management GUI forWindows and MAC simplifies Setup (One Click Setup), Management and Folder Share access

 

Snapshot for instant backup and restoration

 

NAS to NAS replication for remote backup

 

USB HDDs, Printer and UPS Support

 

eSATA external HDDs Support

 

SMB/CIFS/AFP/NFS Network Protocols Support; Shared Storage for Windows, Unix, Linux, MAC clients

 

Quick and easy-to-use Setup Wizard

 

Support Apple Time machine for system backup and restore

 

E-mail notification for activity/backup status and system errors

 

DLNA Digital Media Server allows instant access to Music, Pictures and Videos via Digital Media Players on the Home Network.

 

Mobile Device and Remote Access support

 

iTunes Server with Video Playback support

 

NAS management over the Internet

 

Supports Microsoft ADS; User, Group, and Quota management

 

Wake-on-LAN and Power-on automatic

 

Attach and access USB/eSATA External Hard Drive/Flash Drives as a Folder Share on the NS4600

 

Ultra Silence and energy saving


 

Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemde görüşmek dileği ile .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.