Güvenlik

Pfsense ile PPTP VPN


Pfsense konulu makalemizin bu bölümünde PPTP VPN yapılandırması konusuna ve gerçekleştireceğimiz Vpn Bağlantısı ile dışarıdan şirket kaynaklarına erişimin nasıl yapılacağına değineceğiz.Vpn hakkında detaylı bilgiye http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/10/05/vpn-virtual-private-network-nedir.aspx  linkinden erişebilirsiniz.Vpn bağlantılarını birçok amaç için kullanmak mümkündür.İşyerinizdeki cihazlara ya da dosyalara erişmek, şirketleri birbirine bağlamak vs.İlk olarak kontrol etmemiz gereken modemimizin Vpn desteği yada Vpn pass through desteğinin olması gerekir. Vpn Pass Through modeminizin üzerinden vpn paketlerinin geçirmesi anlamına gelir,Pass Through destekli modem ile Vpn sonlandıramazsınız. Vpn hakkında yeterli bilgileri verdikten sonra Pfsense üzerinde ilk ayarlarımızı yapmak için Explorer üzerinden firewall ara yüzüne giriyoruz.
 


image001
 


Firewall arayüz ‘ünden VPNàPPTP sekmesini tıklayarak vpn yapılandırmam için ilk bölümü açıyorum.
 


image002
 


 


image003
 


İlk olarak Configuration sekmesinde vpn etkinleştirme ve gereken diğer ayarlarımızı yapıyoruz. Sırasıyla Configuration sekmesinde neler var inceleyelim.


 Off                            à Vpn Yapılandırmasını tamamiyle silmeden pasif hale getirebilirsiniz.


PPTP  Redirection  à Bu seçenek ile gelen PPTP isteklerini başka bir VPN server ‘a yönlendirebilirsiniz. Örn: İçeride Vpn yapılandırdığınız RRAS Server varsa Vpn isteklerini bu server’ a yönlendirebilirsiniz. Eger bu seçeneği seçerseniz diğer sekmeler pasif hale geçer.


Max Concurrent    à16 değeri sabittir. Bu Pfsense Vpn desteğinin maksimum 16 bağlantı   Connection       ile  sınırlı olduğunu gösterir.


Server Adress         àVpn Terminaller bağlandığı zaman sunucu adresi olacak ip adresidir.


Remote Address     àMax Connection ile bağlantılı olarak 16 adet ip bloğu                  Range sağlayabilirsiniz. Server address ve Remote Address Range kısmındaki ip bloğunu kendi private ip adresinizden vermemenizi tavsiye ederim. Burada vereceğiniz ip adresleri sanal ip adresleri olmalıdır. Zaten Pfsense kendi içerisinde sanal ip adresi ile sizin private ip adresiniz arasında routing işlemi yapacaktır.


RADIUS                àEğer authenticate işlemini sağladığınız bir radius server’ınız varsa bu seçeneği kullanabilirsiniz.


WINS Server         àWins sunucunuz varsa burada belirtebilirsiniz.


Require 128-bit     à   Kullanılan bağlantılarımda 128 bit şifreleme yapılmasını istiyorum ve encryption  SAVE seçeneği ile ayarlarımı kaydediyorum.


 
Buraya kadarki kısımda Vpn yapılandırması için ilk adımı bitirdik. Şimdi yapmamız gereken bağlanacak Vpn kullanıcıları için Vpn Kullanıcısı ve parola oluşturmak. Bunu yapmak için Users sekmesine geçiyorum ve kullanıcı eklemek için “+” Add User sekmesine tıklıyorum.
 


image004
 


image005
 


Basitçe kullanıcı adı, şifre ve eğer istersek Vpn kullanıcısının belirli bir ip almasını sağlamak için ip address kısmını doldurabiliriz.(İp Address seçeneği mecburi değildir.)


Kullanıcılarımızı oluşturduktan sonra bir sonraki aşamaya geçmek için FirewallàRulesàPPTP VPN sekmesine tıklıyoruz.
 


image006
 


image007
 


Bu kısımda yapacağımız işlem Vpn kullanıcılarının içeride hangi kaynaklara erişeceğini belirleyecektir.


Yeni bir kural tanımlamak için“+” sekmesine basıyoruz.


 


image008
image009
Bu kısımdaki açıklamaları link ‘ten inceleyebilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/archive/2008/11/02/pfsense-ile-messenger-yasaklama.aspx


 


image010
 


Basitçe bir Vpn kuralı yazıyorum ve yazdığım kuralın etkin olması için “Apply changes” butonuna tıklıyorum. Yazdığım kuralda Vpn kullanıcıları herhangi bir kısıtlamaya takılmadan içerideki bütün kaynaklara erişecekler.


Buraya kadar yaptığımız işlem Vpn Configuration + Vpn Kullanıcıları Oluşturmak + Kullanıcıların Bağlantılarında Kullanabilecekleri kaynakları belirlemek oldu.


Bundan sonraki kısım ise PPTP Vpn kullanıcılarının dışarıdan gelirken kullandığı 1723 Vpn port ‘una modemden ve Firewall üzerinden geçiş izni vermek.


 


image011
 


İlk olarak Firewall à NAT sekmesine tıklıyoruz ve yeni bir kural oluşturmak için “+” Add Rule sekmesine tıklıyoruz.


 


image012
image013
 


İnterface                     à WAN


External Address       à ANY


Protocol                       à  TCP


External Port Range  àPPTP yani 1723 port ’undan geleceğini belirtiyorum


NAT IP                       à Vpn Kullanıcıları karşılayacak olan firewall yani Pfsense private ip adresi yazıyorum.


Local Port                   à PPTP


Description                 àKuralımıza isim veriyoruz.


 


Save ve Apply Changes butonları ile kuralımızı aktif hale getiriyoruz. Pfsense default olarak dışarıdan erişimleri engelleyecek şekilde kurulur. Son olarak yapmamız gereken Vpn bağlantılarının sağlanması için default kuralı değiştirmek. Bunun için Interfaces à WAN sekmesi altında Block private Networks Seçeneğindeki işareti kaldırıyoruz.


 


image014
 


image015
 


Vpn kurallarımızı yazdık ve son olarak kurallarımızın sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek.
image016
 


image017
 


Sonuç olarak Vpn bağlantısını başarılı bir şekilde gerçekleştirdik ve şirket kaynaklarına erişebiliyoruz. Bir sonraki Pfsense makalesinde 5651 yasası gereği internet log kayıtlarının tutulması için Pfsense üzerine LightSquid paketinin kurulumu ve log kayıtlarının incelenmesini ile devam edeceğiz.


 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.