Haberler

Pentagon, Microsoft’un Sözleşmesini İptal Etti

Pentagon 2019 yılında teknoloji alt yapısını yenilemek için 10 milyar dolarlık bir kaynak ayırmış ve yapılan ihaleyi Microsoft kazanmıştı. 2019 yılında eski Amerikan Başkanı Donald Trump ve Amazon arasında büyük tartışmalara yol açan ihale mahkemeye taşınmıştı. Özellikle eski başkan Trump’ın Amazon’un o zaman ki CEO’su Jeff Bezos ile sosyal medya üzerinden alay etmiş, Amazon cephesinden ise Trump’ın Amazon’un itibarı ile kesten oynadığı yönünde suçlamalar gelmişti.

JEDI olarak isimlendirilen bulut projesi Pentegon’nun teknoloji alt yapısını yenilemek, AI ile donatılmış teknolojiler ile Pentagon’u daha çevik bir hale getirmeyi hedefliyordu.

Pentegon yaptığı açıklamada Microsoft’un kazandığı JEDI sözleşmesini iptal ettiğini duyurdu. Gerekçe olarakta yeni ortaya çıkan teknoloji ihtiyaçlarını gösterdi. Ancak iptalin arkadasında Amazon’un açtığı davanınıda büyük rol oynadığı konuşuluyor.

Savunma departmanı baş bilgi görevlisi John Sherman yaptığı açıklamada yeni yapılacak ihaleyi ve Pentagon’un teknoloji ihtiyaçlarını karşılayacak iki şirketin Microsoft ve Amazon olduğunu vurgularken, ihtyaçların acil olarak karışınlması gerektiğini belirtti. Bunun yanında diğer bulut şirketleri arasında Oracle Corp, Alphabet Inc’in Google ve IBM Corp. buluuyor. Pentagon’un amacı yeni ihale düzenleyerek daha fazla şirketten teklif almak.

Pentagon’un yaptığı açıklama sonrası Microsoft hisseleri %0,5 düşerken, Amazon %4’ten fazla işlem gördü. Proje’nin geleceği belirsizliğini korurken Pentago’un ihtiyaçları her geçen gün büyümeye ve kritiklik seviyesi artmaya devam ediyor.

Kaynak: theguardian.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.