Haberler

Ortadoğu’da ilk Microsoft Azure Veri Merkezi Açıldı

Microsoft Azure ve Microsoft Office 365, müşterilerinin dijital dönüşümünü desteklemek için birlikte büyük bir adım atıyorlar. 19 Haziran 2019 tarihi itibariyle hem Azure hem de Office 365, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içerisinde bulunan Orta Doğu’daki ilk bulut veri merkezini kullanıma açtı. Yeni nesil akıllı iş uygulamaları ve araçları sunan Dynamics 365 ve Power platformunun, 2019 yılı sonuna kadar BAE’ deki bulut bölgelerinden satışa sunulması bekleniyor.

Bu aslında uzun bir süre beklenen bir haberdi. Malum Dünya üzerinde pek çok bölgede veri merkezi olan Microsoft Körfez ve Orta Doğu bölgesi için yerel bir veri merkezi hizmeti sunmayı planlıyordu. Özellikle Ülkemizde de gündeme gelen regülasyon kaynaklı pek çok kritik hizmetin artık bu bölge için çok daha kolay bir şekilde sunulacağını görebiliyoruz. Bu bağlamda özellikle bu bölgede açılan bir veri merkezi bölgedeki uyumluluk sorunu nedeni ile Azure hizmetlerinden yararlanamayan müşteriler için çok büyük bir kolaylık sağlayacak. Tabiki regülasyon yanında özellikle gerçek zamanlı veya network gecikmelerine karşı çok daha hassas projeler içinde bölgede fiziksel bir veri merkezinin olması bu tarz projelerinde daha fazla azure alt yapısının kullanılmasına olanak sağlayacaktır.

Marketing büyüklüğü ile doğru orantılı olan bu yatırımların umuyorum ki Ülkemizde de görebiliriz. Tabi ki bunun için öncelikle bulut alt yapılarına daha fazla yatırım yapmalı ve pazarı genişletmeliyiz.

Kaynak ve daha fazla bilgi için

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/first-microsoft-cloud-regions-in-middle-east-now-available/

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.