Haberler

Oracle Database 21C artık indirilebilir.

2020 kasım ayında sadece bulut ortamlar için duyurulan Oracle Database 21C , Exadata dahil olmak üzere desteklenen tüm Linux türevlerinde artık kullanılabilir. Oracle Database 21.3 olarak lanse edilen bu sürümde Blockchain tabloları , JSON veri türleri , SQL makroları gibi bir çok yeni entegre teknoloji ile çalışacağız.

Yeni gelen bazı özellikler;

 • Administer Key Management : Transparent Data Encryption üzerinde deneyimlediğimiz bu özellik artık Oracle Database Vault kuralları ile ekstra bir korumaya kavuşmuş.
 • Automatic In-Memory : Aslında bu özelliği 18C ile birlikte tanıdık fakat ek olarak iyileştirmeler yapılmış. Örneğin müdehale gerektirmeden segmentler recompresses olabiliyor.
 • Active Data Guard – Standby Result Cache : Artık Active Dataguard üzerinde raporlama yaparken Result Cache daha efektif kullanılıyor.
 • Automatic SQL Tuning Set : Kısaca ASTS , sql yürütme planlarının ve sql ifadelerinin kaydını tutarak sql tunning konusunda bize yardımcı oluyor.
 • Automatic Zone Maps : Müdehale gerektirmeksizin kullanıcı tabloları için zone map yapabiliyor.
 • Database In-Memory Base Level : Normal şartlarda In-Memory için EE lisansınızın olması gerekir. Bu özelliğin ayarlanması ile 16GB büyüklüğe kadar In-Memory kullanabilirsiniz.
 • In-Memory Deep Vectorization : Join yapılan işlemleri otomatik olarak optimize edilebiliyor. Bu sayede ekstra performans kazanıyoruz.
 • Advanced Queuing Support for JSON Data Type : Artık AQS ile JSON veri tipinde çalışabileceğiz.
 • In-Memory Full Text Columns : Adındanda anlaşılacağı gibi artık In-Memory yapılarda full text arama yapabiliyoruz.
 • AutoUpgrade for Oracle RAC Database Upgrade : Oracle RAC kullanan mimariler için RAC upgrade adımları otomatikleştirilmiş.
 • Enable ASMCA to Configure Flex ASM on an Existing NAS Configuration : Flex ASM artık NFS üzerinden bağlı bir storage yada nas üzerinde kurulabilir.

Bununla birlikte aşağıdaki dökümanlarda faydalanabilirsiniz.

Yüklemek için : https://edelivery.oracle.com/osdc/faces/Home.jspx

Yeni Özellikler : https://docs.oracle.com/en/database/oracle/oracle-database/21/whats-new.html

Dökümanlar : https://docs.oracle.com/en/database/oracle/oracle-database/index.html

Workshop : https://apexapps.oracle.com/pls/apex/dbpm/r/livelabs/livelabs-workshop-cards?p100_product=138&me=123&clear=100&session=127703620758738

Buğra PARLAYAN

Çok sevdiği mesleği Oracle Veritabanı Yöneticiliğinde bulunmayan Türkçe kaynakları yazan hayırsever genco

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.