Cloud Computing

OneDrive for Business Admin Center

Geçen yıl, OneDrive for Business, senkronizasyon, web ve mobil ortamlarda kullanıcılar ve BT yöneticileri için yeni özellikler getirerek hızla gelişti. Kullanıcı sayısı artmaya devam ederken, OneDrive for Business ayarlarını ve politikalarını yönetmenin daha kolay bir yolunun oluşturulması kaçınılmaz oldu. Yeni OneDrive yönetim merkezi, OneDrive for Business’ı yönetmeyi daha kolay ve verimli hale getiriyor. OneDrive yönetim merkezi önizleme müşterilerine sunulmaya başladı. Ayrıca yönetim paneline “onedrive.com/admin” adresinden erişilebilir.

OneDrive yönetim merkezi genel olarak 2017 yılının başında kullanıma hazırlanmayı planlanmakta ve Office 365 yönetim merkezinden bir bağlantı ekleyecektir.

Bu makalemizde de One Drive for Business Admin Preview panelini inceleyeceğiz. Office 365 panelimizi ön izleme moduna aldıktan sonra global admin yetkisine sahip kullanıcı ile One Drive for Business servisine giriyoruz.

clip_image002

Resim 01

One Drive for Business sayfamız açıldıktan sonra sol alt tarafta “OneDrive Admin Premiew” yazısına tıklıyoruz.

clip_image004

Resim 02

Yeni OneDrive admin center preview sayfamızın giriş ekranına geliyoruz. Bu ekran içerisinde kuruluşumuza ait tüm OneDrive ayarlarını buradan yönetebileceğiz.

clip_image006

Resim 03

“Sharing” menüsüne geldiğimizde kuruluş dışındaki kişilerle paylaşımı denetlemek ve yönetmek için kullanacağımız seçenekler gelmekte. Bu seçenekler içerisinde hem Sharepoint Online hem de One Drive for Business içerisinde paylaşılan dosyalara nasıl erişim sağlanacağını ayarlayabiliyoruz.

clip_image008

Resim 04

Ayrıca yine bu menü içerisinden sadece belirlediğimiz etki alanları ile dosya paylaşımına da izin verebiliyoruz.

clip_image010

Resim 05

clip_image012

Resim 06

“Sync” menüsü içerisinde ise kullanıcıların OneDrive web sitesinden eşitleme istemcisini yüklemeye izin ayarlarını, Yalnızca belirli etki alanlarına katılan bilgisayarlarda eşitlemeye izin vermeyi ( Bu seçenek içerisinde MacOS istemcilerde eşitlemeyi engelleyebilmeyi.) ve belirli dosya türlerini eşitlemeyi engelleme ayarlarını gerçekleştirebiliyoruz.

clip_image014

Resim 07

“Storage” menüsünde ise yeni kullanıcılar için depolama sınırlarını ve silinen kullanıcılar için bekletme sürelerini belirtmek için ayarları kendimiz belirtebiliyoruz.

clip_image016

Resim 08

“Device Access” menüsü içerisinde ise hem OneDrive hem de Sharepoint Online içerisine erişim ayarlarını yapabileceğimiz seçenekler gelmekte. Bu menü içerisinde istersek belirlediğimiz IP adresleri üzerinden erişim yetkisi verebiliyoruz.

clip_image018

Resim 09

Eğer daha özel ayarlar uygulamak istiyorsak Microsoft Intune ile aşağıdaki işlemleri de gerçekleştirebilmekteyiz.

clip_image020

Resim 10

clip_image022

Resim 11

“Compliance” menüsünde ise kuruluşumuz içerisinde hukuki, düzenleyici veya teknik standartları karşılamanız gerekiyorsa ya da OneDrive’da hassas bilgileri tanımlamak ve korumak istiyorsak Microsoft’un sağlamış olduğu Auditing, DLP, Retention, eDiscovery ve Alerts özelliklerini kullanabilmekteyiz.

clip_image024

Resim 12

clip_image026

Resim 13

Bu makalemizde OneDrive for Business Admin Center Preview panelinin özelliklerini incelemiş olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.