3. Parti Yazılımlar

Önde Gelen Veri Koruma Cihazı Arcserve Appliance

Bir yedekleme projesi olduğunda kullanacağınız programın yanı sıra onun kadar önemli başka gerekliliklere de ihtiyaç duyarsınız.

 

İlk olarak, projenin en önemli ihtiyaçlarından biri kuşkusuz konsolun nereye kurulacağıdır. Yedekleme konsolu için sanalda veya fizikselde bir sunucu istenecektir. Lan-Free yedek alabilmek mevcut ortamdan yalıtabilmek için genelde fiziksel bir sunucu tercih edilir. Bunun dışında yedek alacağınız datanın büyüklüğüne göre üzerinde 10gb Ethernet veya FC kartlar istenecektir. Bu sunucu için muhtemelen windows işletim sistemi lisansına ihtiyacınız olacaktır.

 

İkinci en önemli ihtiyaç imaj backup bir yedekleme tool u kullanacaksanız depolama alanı olarak bir disk alanına ihtiyacınız bulunmaktadır. Tabi ki disk depolama için sıradan bir nas cihazı da kullanabilirsiniz. Ancak datanız zaten büyük ve hızla büyümeye de devam ediyor ise bir deduplication appliance kullanmanız daha anlamlı olacaktır. Tabiki alacağınız deduplication appliance’ın bazı özellikleri için ayrıca lisans talep edilecektir.

 

Özetlemek gerekirse bir yedekleme projesi için aşağıdaki maliyetleri göze almanız gerekmektedir.

 

        Konsolun kurulumu için garantisi devam eden fiziksel sunucu

        Bu sunucu için FC kart

        Bu sunucu için 10gb network kart

        Bu sunucu için ms windows sunucu işletim sistemi

        Destination için temel amacı deduplication olan bir appliance

        Bu appliance için bazı lisanslar

        Ve tabi ki bir yedekleme yazılımı

        Tabi ki bunları incelemek, tedarik etmek, kurmak için zaman gerekiyor.

 

Her bir ihtiyaç için ayrı ayrı tedarikçi ve üretici ile konuşmak veya kurulumdan sonra destek almak yerine, tüm bu ihtiyaçları karşılayacak tek bir çözüm olsa ve sadece sipariş verseniz hoşunuza gitmez mi?

 

İşte Arcserve sizi bu karmaşadan kurtarıyor. İhtiyaçlar doğrultusunda kendinize en uygun modeli seçerek yedeklemeye başlayabiliyorsunuz. Satış öncesi ve satış sonrası desteğini kendisi veriyor.

 

Bu işlemin ne kadar kolay olduğunu anlatan ve bağımsız bir filmi de izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=7Jw0o4zLcgk

 

Videonun 2015 yılına ait olduğunu belirtmek isterim. Biz Türkiye’de Arcserve Appliance’nı yeni yeni deneyimlesek de yurtdışında yaklaşık 2 senedir satılmaktadır.

 

Daha güncel bir video için aşağıdaki webinarı izlemenizi tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=TZt7Y8uECiw

 

 

clip_image002

 

Appliance öne çıkan özelliklerine gelince;

 

Ease of setup: Bir kaç tık ile hızlıca kurumunuz için gerekli olan kurulum tamamlanmış olacak.

 

Virtualization support: Appliance bazı modellerinde sanallaştırma platformu etkinleştirlmiş geliyor. Aşağıdaki tabloda V modellerine dikkat ederseniz aynı anda kaç sanal sunucuyu birlikte çalıştıracağınızı görebilirsiniz. Aldığınız yedeklerden sunucularınızı bu sanallaştırma platformu üzerinde direk ayağa kaldırabilirsiniz. Bunu isterseniz test için isterseniz disaster için kullanabilirsiniz.

 

Multiple offsite options: Birden fazla bölgenize appliance tan konumlandırarak, appliance ların kendi aralarında konuşmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Bare Metal Restore: Alinan yedeklerden farklı fiziksel sunuculara bare metal restore lar yapabilirsiniz.

 

On-Appliance Virtual Standby: Appliance üzerindeki sanallaştırma platformu üzerinde alınmış olan yedekleri convert ederek bir disaster anı için tedbir amaçlı hazırda bekletebilirsiniz.

 

WAN optimized replication: Appliance – Appliance arasında ki ya da  appliance – software arasındaki replikasyonlarınız için ekstra wan accelerator yazılımı almanıza gerek kalmadan yapabilirsiniz. Üzerinde iyi kurgulanmış wan optimizer yazılımı ile birlikte gelmektedir.

 

Arcserve Cloud off-site backup retention & failover: Retention süresi daha uzun arşiv niteliğindeki yedeklerinizi cloud atacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Super-efficient global deduplication (Inc. SSD for performance): Kaynakta tekilleştirme ve wan optimization için üzerinde ssd diskler ile birlikte gelmektedir.

 

No additional licenses needed for deployment in an Arcserve UDP software environment : Ekstra başka bir lisansa gerek duymadan yedeklerinizi almaya başlayabilirsiniz.

 

clip_image004

Arcserve UDP 7000 Typical Deployment

 

Genel olarak piyasadaki deduplication yapan kutu çözümlerle karşılaştırmak gerekirse aşağıdaki tabloyu baz alabilirsiniz.

 

Genel Özellikler

Arcserve UDP Appliance

Deduplication Appliance Solution

Platform Completeness

clip_image006

clip_image008

Unified

clip_image006

clip_image010

Virtualization

clip_image006

clip_image012

Ease of Use

clip_image006

clip_image006

Instant Failover/BMR

clip_image006

clip_image010

Replication

clip_image006

clip_image006

Tape/Archive

clip_image006

clip_image014

Data Reduction

clip_image006

clip_image006

Cloud Service

clip_image006

clip_image006

 

 

Ürünün gerekliliğini ve faydasını açıkladıktan sonra, Arcserve Appliance ları hakkında biraz daha detay vermek gerekirse aşağıdaki tablo işimizi görecektir.

 

clip_image015

 

Makalemin sonuna geldik, umarım faydalı bir makale olmuştur, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.