Anasayfa » Office 365 Self Servis Parola Sıfırlama

Share This Post

Cloud Computing

Office 365 Self Servis Parola Sıfırlama

Makalemize giriş yaparken artık Ofis 365 nedir, Ne Değildir? Gibi giriş bilgilerine yer vermeyeceğim. Kurumsal olarak mail sunucularla ilgilenen her bir birey artık Ofis 365 ürününü geniş yelpazeden tanıdı.

Biz makalemizde Ofis 365 Self Servis Parola Sıfırlama özelliğini ele alacağız. Birkaç kişinin çalışmış olduğu yerlerde yöneticilerin parola değişimi sağlaması kolay olurken sayının ve iş yükünün fazla olduğu yerlerde bu işlemler biraz zaman ve iş gücü kaybına yol açabilir. Bu nedenle Ofis 365 kullanan yapılarda, kullanıcıların kendi parolalarını sıfırlayabileceği platform olan Office 365 Self Service Password Reset özelliğini ele alacağız.

Öncelikle Ofis 365 admin center ekranını açalım. Açılan ekranda Yönetim Merkezleri başlığı altından Azure Active Directory linkine tıklayalım.

clip_image002

Açılan ekranımızda Self servis parola sıfırlama linkine tıklayalım.


clip_image004

Bu ekrana bu özelliğin sağladığı avantajlar hakkında bilgiler sunulmakta. Yapılandır butonuna tıklayarak yapılandırma adımlarını başlatalım.

clip_image006

Yapılandırma esnasında bizden ilk olarak bir grup ismi istenmekte. Mantık olarak zaten arka planda bir grup oluşturulup, bu gruba dahil olanlara kendi parolalarını sıfırlama imkanı sunulacaktır. Grup ismini verdikten sonra Etkinleştir ile bu özelliği devreye alabiliriz. Bu yöntem ile organizasyon üzerinde tüm kullanıcılar için bu özellik açılmış olur. Biz belirli kişilere bu hakkı sağlayacağımız ve bu kişileri belirlememiz gerektiği için Kullanıcı seçilmedi linkine tıklayalım.

clip_image008

Aşağıdaki ekranda mevcut yapıdaki kullanıcılar listelenmekte. Biz Self Service Password Reset özelliğini aktif edeceğimiz kullanıcıları seçerek seçim ekranına aktaralım.

clip_image010

Seçimi yapılan kullanıcılar ilgili alt ekrana aktarıldı. Seç butonuna tıklayarak bu ekrandaki işlemimizi tamamlayalım.

clip_image012

Bu işlemden sonra Etkinleştir butonuna tıklamamız ile özelliğimiz bu kadar basit bir iki işlemden sonra devreye girmiş oldu.

clip_image014

Şu anda gerekli özelliğimiz aktif hale geldi.

clip_image016

Bahsetmiş olduğumuz grup otomatik olarak oluşturuldu. Sonradan bu grup içerisine kullanıcı ekleme ve çıkarma yapabiliriz. Ofis 365 Admin Center üzerinden yapılacak olan işlemler bu kadar. Bundan sonraki adımlar kullanıcıların uygulayacağı adımlar. Admin Center işlemlerimiz bittiğine göre kullanıcı tarafında meydana gelen aksiyonları incelemeye başlayabiliriz.

clip_image018

Öncelikle mevcut hesaplarımdan bir tanesi ile oturum açmaya çalışıyorum.

clip_image020

Admin Center üzerinden parola sıfırlama ilkesi oluşturduğumuz için burada bizden güvenlik amaçlı bazı bilgileri doldurmamız isteniyor. İleri butonu ile sonraki adıma geçelim.

 clip_image022

Bu ekranda bizden Mobil telefon bilgisi ve Kurtarma postası bilgisi istenmekte. Bu istenilenleri sırası ile doğrulayalım. Telefonumuz kullanıcı tanımlarında yer aldığı için otomatik olarak geldi. Doğrula linkine tıklayalım.

clip_image024

Açılan ekrana telefon numaramızı tekrar girerek bana mesaj gönder linkine tıklayalım.

clip_image026

Cep telefonumuza gelen doğrulama kodunu ilgili alana girerek doğrula butonuna tıklayalım.

clip_image028

Bu adım başarı ile tamamlandı. Kimlik doğrulama parolası yapılandırılmamış adımının yanında yer alan Şimdi Ayarlayın linkine tıklayalım.

clip_image030

Burada kurtarma postası için ayrı bir hesap bilgisi girerek bana e-posta gönder butonuna tıklayalım.

clip_image032

Yukarıda belirttiğimiz mail adresimize gelen kodu ilgili alana girerek doğrula butonuna tıklayalım.

clip_image034

Bizden istenen iki bilgiyi sisteme işlediğimize göre bitir ile bu adımları tamamlayalım.

clip_image036

Şimdi tekrardan hesabımıza giriş yapmaya çalışalım. Bu adımda parolamızı unuttuğumuzu ve sıfırlama yapmak istediğimizi düşünerek test yapalım. Parolamı unuttum linkine tıklayalım.

clip_image038

Robot olmadığımızı doğrulamak için ekranda bulunan resimdeki kodu ilgili alana girerek ileri butonuna tıklayalım.

clip_image040

Parola sıfırlama işlemlerini yapabilmemiz için yukarıda vermiş olduğumuz bilgilere göre bize doğrulama maili ve mesajı gelecektir. Bunları temin ederek ilgili ekranlara girmeliyiz. E-posta butonuna tıklayarak daha önce belirlediğimiz kurtarma adresine doğrulama kodunun gelmesini sağlayalım.

clip_image042

Mail adresimize gelen kodu ilgili ekrana girerek İleri butonuna tıklayalım.

clip_image044

İkinci adımda ise ******* ile maskelenen telefon numaramızın tamamını ilgili ekrana girerek Mesaj gönder butonuna tıklayalım.

clip_image046

Telefonumuza mesaj olarak gelen kodu ilgili ekrana girerek İleri butonuna tıklayalım.

clip_image048

Adımları sorunsuz olarak geçip gerekli doğrulamaları yapabildiğimiz için unuttuğumuz parolamızı sıfırlama imkanı elde ettik. Yeni parolamızı oluşturalım ve Bitir butonuna tıklayalım.

clip_image050

Parolamız başarılı şekilde değiştirildi.

clip_image052

Şimdi tekrardan oturum açmak için hesap bilgimizi girelim.

clip_image054

Açılan ekranda unuttuktan sonra değiştirmiş olduğumuz parolamızı girerek Oturum Aç butonuna tıklayalım.

clip_image056

Ofis 365 portal üzerinde başarılı şekilde oturum açtık.

clip_image058

Makalemizin sonuna geldik. Umarım yararlı olur. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle.

 

Share This Post

www.rizasahan.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>