Office 365

Office Insider ile Microsoft Office Özelliklerini İlk Siz Kullanın

Microsoft, Office ürünlerinin henüz genel olarak kullanıma sunulmamış bazı özelliklerini Office Insider programı ile öncelikli olarak denemek isteyen kullanıcılara sunuyor.

Örneğin Excel’de bulunan Lambda formula yalnızca Office Insider programına katılan kullanıcılar için kullanılabilir haldedir. Aşağıdaki örnekte görebileceğiniz üzere Microsoft 365 Office uygulamalarını kullanmama ragmen Lambda formulü kullanılabilir durumda değil.

Office Insider gereksinimleri nelerdir?

Öncelikle Office Insider’ı aktif etmek için abonelik türünde bir Office lisansına sahip olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda Microsoft 365 Bireysel, Microsoft 365 Aile veya Microsoft 365 İş paketlerini kullanabilirsiniz. Eğer Office 2016, Office 2019 gibi kalıcı lisans tiplerine sahipseniz bu programa katılamazsınız.

Office Insider’a nasıl katılırım?

Insider programına katılmak için yapmanız gereken Dosya>>Hesap menülerini takip ederek Join Office Insider butonuna tıklayın. Katılmak istediğiniz kanalı seçip şartları kabul ettikten sonra Office programınız güncellenerek son yeniliklere sahip hale gelecektir. Bu işlem yalnızca o anki cihaz için geçerlidir. Kullanıcının diğer cihazlarda da aynı işlemi yapması gerekmektedir.

Burada bilmeniz gereken en önemli nokta kullanım kanalları. Varsayılan olarak Güncel Kanal seçeneği ile programa katılırsınız. Fakat dilerseniz Beta kanala da katılabilirsiniz. İkisi arasındaki farkdan bahsetmek gerekirse;

Güncel Kanal: Daha seyrek (aylık) ve kararlı güncelleştirmeler alabileceğiniz bir update kanalıdır. Bu sayede daha az problem yaşayarak daha yenilikleri erkenden deneyebilirsiniz.

Beta Kanal: Bu kanal biraz daha “ver gelsin” kafasında işlemektedir. Geliştirilen yeni özellikler çok fazla denenmeden bu kanal kullanıcılarına yayınlanır. Böylece tutarsız ve problem çıkarabilen sürümler kullanabilirsiniz. Genelde yenilikleri deneyip geri bildirimlerde bulunmak isteyen kullanıcıların tercih ettiği kanaldır. Aşağıdaki görselde bir özelliğin geliştirildikten sonra yayınlandığı kanallar sırayla verilmiştir.

Gördüğünüz gibi update sonrası Excel üzerinde Lambda formulü artık kullanılabilir.

Office Insider’a katılma butonu bulunmuyor

Bu durum sık karşılaşılan bir problemdir. Aslında iş paketleri için organizasyon yöneticisi tarafından da Intune, GPO vb yönetim modülleri ile bu işlem toplu halde gerçekleştirilebilir. Fakat bilgisayarın kayıt defteri üzerinde bir DWORD ekleyerek de bu butonu aktif hale getirebiliriz. DWORD kaydını ekledikten sonra Office’i kapatıp açmanız yeterli olacaktır.

Kayıt defteri yolu: HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Office\16.0\Common (eğer Office\16.0\Common kısmını bulamazsanız Microsoft anahtarı üzerine sağ tıklayıp anahtar oluştur diyerek kendiniz ekleyin)

DWORD kayıt ismi: insiderslabbehavior

DWORD kayıt değeri: 1

Aşağıdaki videodan Office Insider program ile ilgili bilgilere ve bazı dağıtım örneklerine göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.