Cloud Computing

Office 365 Kullanıcı Bölümü ve Lisans Atama İşlemleri

Merhaba, bu yazımda sizler ile Office 365 Admin panel üzerinde bulunan kullanıcılar kısmından bahsedeceğim. Office 365 Admin panel üzerinde kullanıcı açmak ve yönetmek oldukça kolaydır. Bir kullanıcıyı açtığımız zaman Exchange Online Mailbox, SharePoint, Lync Online ve Office 365 ProPlus gibi lisansların hangilerini kullanabileceğini seçebilir ve yönetebilirsiniz.

Office 365 üzerinde ki atanabilen lisansları kısaca inceleyelim:

Office 365 ProPlus : Userlar Desktop, Notebook veya Mobil cihazları ile Office install ederek, Outlook, Word, Excel ve Powerpoint gibi dosyaları kullanabilir, düzenleyebilirler.

Exchange Online   : Exchange Online ile Userlar usermailbox’a sahip olurlar ve mail gönderip, alabilirler.

Lync Online                        : Organizasyon Userlarınız Online Meetingler düzenleyebilir, Skype ve diğer firmaların Lync kullanıcıları ile anlık mesajlaşma yapabilirler.

SharePoint Online : Work Flowlar düzenleye bilir, Team Siteleri kurular bilir veya şirket sitelerinizi publish edebilirsiniz.

Office 365 Admin panale login olalım ve sol kısımda bulunan kullanıcılar linkine tıklayalım. Etkin kullanıcılar linkine tıklayalım. Açılan Sayfa’ da + butonuna tıklayalım.

clip_image002

Adı-Soyadı, Kullanıcı adı bilgilerini giriyoruz.

Otomatik oluşturulan parola kısmı:

Bu bölümde isterseniz Office 365’ in size vereceği random password’ ü kullanabilirsiniz ya da Parola girin kısmı ile kendinizin belirleyeceği parolayı ekleyebilirsiniz. Office 365 kısmını seçerseniz, kullanıcı Owa veya Outlook kullanımına başladığı anda yeni şifresini belirtmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem için “Gelecek sefer oturum açtığında bu kullanıcının Outlook Web App parolasını değiştirmesini sağlayın” kutucuğunu işaretlemenizi öneririm. Ayrıca, oluşturduğunu password’ ün Office 365 Admin userına mail olarak gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sadece user’ ı ilk defa oluşturduğunuzda yapabilirsiniz. Daha sonra user şifresini değiştirdiğinde Office 365 Admin userına mail gelmeyecektir. J

 

 

Bu kullanıcı için lisansları seçin:

Bu bölümde ise Office 365 lisanslama modelinden hangisini kullanıyorsanız, o seçenek otomatik çıkacaktır. “Microsoft Office 365 Plan E3 lisans bu kullanıcıya atanacaktır.” Oluştur butonu ile yeni kullanıcımızı oluşturuyoruz.

clip_image003

Kullanıcı bilgileri Office 365 Admin panelde görülmektedir.

clip_image004

Kullanıcımız Office 365 Admin Panel Kullanıcılar altına yansıdı.

clip_image006

Office 365 Admin’ e yeni bir kullanıcı oluşturuldu maili geldi.

clip_image008

Kullanıcı özelliklerine girip, lisans ve diğer ayarlara göz atalım. Bunun için kullanıcın üzerinde çift tıklamanız yeterli.

Ayrıntılar: Bu kısımda kullanıcı ile ilgili Unvan, Ofis, Telefon, Kullanıcı adı, Unvan gibi bir çok düzenlemeyi yapabilirsiniz.

clip_image009

Ayarlar: Bu kısım altında kullanıcıya Office 365 üzerinden rol atamak isterseniz, izinli veya engelli olarak ayarlamak isterseniz buradan bu ayarları yapabilirsiniz.

clip_image010

Atayabileceğiniz roller nelerdir?

Aşağıda ki gibi Faturalama, Genel, Hizmet, Kullanıcı ve Parola olmak üzere Office 365 üzerinde yönetici yetkilerini verebilirsiniz.

clip_image011

Licenses: Bu kısım altında kullanıcıya istediğiniz lisansları atayabilirsiniz. Kullanmasını istemediğiniz lisansların kutucuklarında ki işareti silip, kayıt etmeniz yeterlidir.

 

clip_image012

E-posta adresi: Kullanıcının mail adresini görebileceğiniz, yönetebileceğiniz, Accepted domain yapınıza göre yeni mail ekleme kısmdır.

clip_image013

clip_image014

Posta Kutusu İzinleri: Bu kısımda kullanıcıya ait olan posta kutusu üzerinde gerekli izinleri ayarlayıp, yönetebileceğiniz kısımdır.

·         Diğer kullanıcıların bu posta kutusundan e-posta göndermesine izin verin. Bu posta kutusundan gönderilen e-postalar görüntülenir.

·         Diğer kullanıcıların bu posta kutusuna erişmesine izin verin. Bu kullanıcılar yalnızca posta kutusundaki e-postaları okuyabilirler.

·         Diğer kullanıcıların posta kutusunun sahibi adına e-posta göndermesine izin verin. Bu posta kutusu adına gönderilen e-postalar görüntülenir. Posta kutusunun sahibi Outlook’u kullanarak da bu izni verebilir.

clip_image015

Diğer: Bu alanda Exchange ve Lync özelliklerine hızlı erişim linkleri mevcut. Dilerseniz Exchange Online ile mailbox ayarlarını veya Lync Online ile Lync özelliklerini yönetebilirsiniz.

clip_image016

 

Ayrıca Office 365 Admin Panel > Kullanıcılar altında bulunan silinmiş kullanıcılar ve Temsilci Olarak Atanan Yöneticiler kısmını da görebilirsiniz. Silinmiş kullanıcılar 30 gün boyunca Office 365 üzerinde kalmaktadır.

clip_image017

Makalemizde Office 365 Admin panel üzerinde bulunan kullanıcılar kısmı ve özelliklerinden sizlere bahsettim.

Faydalı olması dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.