Anasayfa » Office 365 Mobil Cihaz Yönetimi – MDM – Bölüm 2

Makaleyi Paylaş

Cloud Computing

Office 365 Mobil Cihaz Yönetimi – MDM – Bölüm 2

İlk makalemizde mobil cihazların şirket mail sistemine dahil olmadan önce karantinaya alınmasını incelemiştik. Bu sayede sistem yöneticisi mail sistemine dahil olan kullanıcıların mail alıp vermesi için izin mekanizmasını düzenliyor, karantinaya gelen cihazları envanter üzerinden kontrol ederek onay veya red işlemi yapıyordu.

Bu makalemizde ise mobil cihazlar üzerinde güvenlik kuralları uygulama işlemlerini ele alıyor olacağız. Bu işlem öncesinde Ofis 365 üzerinde hangi cihazlar destekleniyor, hangi cihazlara hangi kurallar uygulanabiliyor gibi bilgileri inceleyelim. Bu bilgilere geniş kapsamlı olarak https://technet.microsoft.com/en-us/library/ms.o365.cc.devicepolicysupporteddevice.aspx bu adresten ulaşabilirsiniz. Sistemin desteklediği platformlara bakacak olursak durum aşağıdaki gibidir.

·        Windows Phone 8.1

·        iOS 7.1 or later versions

·        Android 4 or later versions

·        Windows 8.1*

·        Windows 8.1 RT*

 

Sistem aşağıdaki platformlarda, yine aşağıda gözüken mail sistemlerine tam destek vermektedir.

clip_image002

Sistemin çalışma mantığı yine aşağıda görünmektedir.


clip_image004

Sistemin platformlara göre aşağıdaki kuralları uygulamaktadır. Burada öne çıkan kısım kurumlarda en çok tercih edilen mobil cihaz olan IOS ürünlerine karşın büyük desteğin olmasıdır.

Setting name

Windows Phone 8.1

iOS 7.1+

Android 4+

Require a password

Prevent simple password

Require an alphanumeric password

Minimum password length

Number of sign-in failures before device is wiped

Minutes of inactivity before device is locked

Password expiration (days)

Remember password history and prevent reuse

Require data encryption on devices

Windows Phone 8.1 is already encrypted and cannot be unencrypted

Email profile is managed

Require encrypted backup

Block cloud backup

Block document synchronization

Block photo synchronization

Block screen capture

(Knox only)

Block sending diagnostic data from device

Block video conferences on device

Block access to application store

Require password when accessing application store

Block connection with removable storage

Block Bluetooth connection

CameraEnabled

RegionRatings

MoviesRatings

TVShowsRating

AppsRatings

AllowVoiceDialing

AllowVoiceAssistant

AllowAssistantWhileLocked

AllowPassbookWhileLocked

MaxPasswordGracePeriod

PasswordQuality

SystemSecurityTLS

WLANEnabled

 

Bu ön bilgilerden sonra sistemimizi yapılandırmaya başlayabiliriz. Buradaki senaryomuzda karantina adımından yani bir önceli makalemizdeki kısıtlamadan geçen kullanıcıların, mobil cihazlarına yukarıda belirlenen kurallardan bazılarını uygulayarak mobil cihazlarımızı kısıtlayacağız. Exchange Yönetim paneli üzerinden Mobil ve sonrasında ise Mobil Cihaz Erişimi Tabında yer alan varsayılan kuralı seçerek kalem ikonuna tıklayalım. Dilerseniz varsayılan kural yerine yeni bir kural tanımlayabilirsiniz.

 

clip_image006

Açılan ekranımızda varsayılan kuralımızın ismi ve özellikleri görünmektedir. Güvenlik linkine tıklayarak buradaki ayarlara göz atalım.

clip_image008

Burada şu anda hiçbir ayar aktif edilmemiş durumdadır.

clip_image010

Şimdi biz birkaç kural aktif etme ve uygulama işlemleri yaparak telefonlarımızı nasıl yöneteceğimize değiniyor olalım. Öncelikle Admin Yönetim Konsolunda Mobil Cihaz Yönetimi linkini sonrasında ise yan ekranda açılan sayfadan Cihaz Güvenlik İlkeleri ve Erişim Kurallarını Yönetin Linkini tıklayalım.

clip_image012

Sonra açılan ekranımızdan Cihaz Yönetimi linkini ve sonra açılan sayfadan Kuruluş Genelinde Cihaz Erişim Ayarlarını Yönet linkini tıklayalım.

clip_image014

Açılan ekranımızda oluşturacak olduğumuz güvenlik kuralımıza bir isim vererek İleri butonuna tıklayalım.

clip_image016

Ben örnek bir kural içerisinde aşağıda mavi renkle işaretlenmiş olan kuralları aktif ediyor olacağım. Sizde kendi yapınıza göre bir kural tanımlaması yapabilir ihtiyaçlarınıza yönelik olarak bu kuralları oluşturabilirsiniz.

clip_image018

Yukarıdaki kısımda en önemli kıstaslardan bir tanesi Cihaz yukarıdaki gereksinimleri karşılamıyorsa kısmıdır. Burada sistemin kurallarına uymayan cihazların şirket kaynaklarına erişimini engellemek adına Erişimi Engelle ve ihlali birdir seçimi yapılmalıdır.

Bir sonraki ekranımızda yine makalemizin başında paylaşmış olduğumuz kurallar yer almaktadır. Bu ekranımızda yine kuralınız gereği engellemek istediğiniz durumlar var ise onları yine buradan seçebilirsiniz. Buradaki kuralları uygulamak kurumların kurallarının katılığına göre değişecektir. Neticede bunların burada var olması bu derece katı kuralları uygulayan firmaların var olduğunu bize anlatmaktadır.

İleri butonuna tıklayarak bir sonraki ekranımıza ilerleyelim.

clip_image019

Kuralın bu adımdan sonra uygulanmasını istiyorsanız Evet butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ayrıca Kuralın uygulanacağı bir grubu bu ekrandan göstermemiz gerekmektedir. Mevcut bir grubunuz var ise bunu buradan seçebilir veya şimdi bizim yapacağımız gibi baştan bir grup oluşturabilirsiniz.

clip_image021

Ana Yönetim ekranımızdan GRUPLAR linkimize tıklayalım.

clip_image023

+ butonuna tıklayalım.

clip_image025

Grubumuza bir isim ve açıklama girerek Oluştur butonumuza tıklayalım.

clip_image027

Grubumuz şu anda oluşturuldu.

clip_image029

Grubun içerisine girdiğimizde hiçbir üyesi yok. Üye eklemek için ÜYE EKLE butonuna tıklayalım.

clip_image031

Üyelerimizi seçelim ve sonrasında KAPAT butonuna tıklayalım.

clip_image033

Üyemiz şu anda grubumuza eklendi.

clip_image035

Şimdi tekrardan kural ekranımıza dönelim MDM olarak oluşturduğumuz grubumuzu uygulanacak olan kurala ekleyelim. Tamam butonu ile adımı tamamlayalım.

clip_image037

Bu adımımızı tamamladığımıza göre İleri butonu ile bir sonraki adıma ilerleyebiliriz.

clip_image039

Bu ekranımızda ise oluşturulacak olan kuralın özeti yer almaktadır. Son butonuna tıklayarak kural oluşturma adımını tamamlayalım.

clip_image040

Kuralımız oluştu ve durumu Turning On şeklinde aktif olması için 1-2 dakika beklememiz gerekmekte.

clip_image042

Kuralımızın durumu şu anda On ve aktif durumda.

clip_image044

Şimdi Android bir telefonumuzdan mail hesabımızı sisteme ekleyelim ve test edelim. Öncelikle İlk makalemizdeki kural gereği cihazımız karantinaya geldi. Şirket telefonu olduğunu düşünerek kutu içerisindeki şekilden Allow yani izin verdir.

clip_image046

Cihaza izin verdiğimiz için karantina ekranı boşaldı.

clip_image048

Şimdi Exchange Yönetim konsolundan Alıcılar Linkine tıklayalım ve Mail hesabını mobil cihazına kurmak isteyen kullanıcıyı seçerek Ayrıntıları Göster linkine tıklayalım.

clip_image050

Aşağıda görüldüğü gibi kullanıcının özellikleri içerisinde kullanıcıya Allow olarak izin verdiğimiz mobil cihazımız görünmektedir.

clip_image052

Yine Admin yönetim ekranımızda yer alan MOBİL YÖNETİM başlığı altında cihazımız görünmektedir. Organizasyon bünyesindeki tüm cihazlar burada toplanacaktır. Burada Cihazı uzaktan silme, Tam Silme gibi işlemlerin yanı sıra son senkronizasyon zamanları da görünebilmektedir.

clip_image054

Mail hesabını telefonunda aktif eden kullanıcımıza aşağıdaki gibi bir mail ulaştı. Bu aşamaya kadar kullanıcımız mail hesabını telefonuna kurabilmekte fakat mail alış verişi başlamamaktadır. Ayrıca bu testi farklı platformların desteklendiğini göstermesi açısından Android cihaz üzerinden yapmaktayım.

 

clip_image056

Mailin içeriği aşağıdaki gibidir. Mail iletişimin sağlanması açısından bizden Intune Şirket Portal yazılımını kurmamızı istemekte ve bunun için bir link belirtmektedir. Bu yazılım merkezden uygulanan kuralları çekecek, kurallara telefonumuzu tam uyumlu hale getirdikten mail iletişimini başlatacaktır. Örnek olarak telefonunda parolası olmayan kullanıcı kural gereği 4 haneli bir parola belirlemelidir. Bunu yapmazsa kurala uymadığı için mail iletişimi başlamayacaktır.

clip_image058

Uygulama indirme portalına gidiyoruz.

clip_image060

Uygulamayı yüklüyoruz.

clip_image062

Ofis 365 hesabımızla merkezdeki ayarları çekebilmek için oturum açmamız gerekmekte.

clip_image064

Gerekli bilgileri girdikten sonra oturum açıyoruz.

clip_image066

Şimdi cihazımızı Mobil Aygıt Yönetim birimine kayıt ettirmemiz gerekmekte. Başla butonuna tıklayarak işlemlerimizi başlatalım.

clip_image068

Bu arada Intune Şirket Portal yazılımı bazı işlemler yapacaktır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra Kaydet butonuna tıklayarak cihaz kayıt adımını tamamlayalım.

clip_image070

Kayıt işlemi tamamlandı. Merkezden uygulanacak olan kurallar ekranımızda gözüktü. ETKİNLEŞTİR butonumuza tıklayarak bu adımı da tamamlayalım.

clip_image072

Cihaz kayıt aşamalarının tamamı bitirilip kullanıma hazır hale getiriliyor.

clip_image074

Sertifika için bir isim vermemizi istiyor. Buna bir isim verip Tamam butonuna tıklayalım.

clip_image076

Tüm adımlar tamamlandı. DEVAM ET butonuna tıklayalım.

clip_image078

BİTTİ butonuna tıklayarak birkaç aşamalı işlemimizi tamamlamış olalım.

clip_image079

Bu aşamadan sonra artık mail alabilir duruma geldik. Telefonumuz uygulanan kuralları eğer uymayan bir durum taşıyorsak hatırlatmalar ile belirli süre hakkı tanıyarak bizden tamamlamamızı isteyecektir. Örnek olarak 1 saat içerisinde 4 haneli parola vermek gibi.

clip_image080

Bir makalemizin daha sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>