Cloud Computing

Office 365 Exchange Online Anti Spam – Exchange Online Protection

Bu yazımda sizler ile Office 365 Exchange Online üzerinde kullanıma sunulan Anti Spam kısmından bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere özellikle On Prem Exchange kullanan kurumlar mutlaka bir anti spam yazılımı kullanmak zorundadır. Son dönemlerde ki spam, e-mail phishing saldırılarını da göz önünde bulundurursak, on prem Exchange sunucular önünde MTA seviyesi güçlü cloud veya yine on prem çalışacak şekilde e-mail gateway kullanmamız gerekmektedir. Durum böyle olunca da digital ortamın her alanında olduğu gibi, e-mail güvenliği de üst düzeyde önemlidir.

clip_image002

Office 365 Exchange Online yapısına geçiş yaptığınızda, satın aldığınız planınıza göre Exchange Online Protection hizmetinden yararlanma şansına sahipsiniz. Exchange Online, mail güvenliğini Exchange Online Protection hizmeti ile sağlıyor.

https://products.office.com/en-us/exchange/microsoft-exchange-online-protection-email-filter-and-anti-spam-protection-email-security-email-spam

Güvenlik ve Güvenilirlik

Exchange Online Protection bilgilerin korunmasına yardımcı olmak için, gelişmiş güvenlik ve güvenilirlik sağlar. Çok katmanlı ve anlık olarak firewall with multi-layered, real-time anti-spam and multi-engine anti-malware protection.

Yüksek riskli e-mailler için ayrı teslim havuzları kullanarak şirketinizin IP adresini korur. E-Mail yolu ile gelecek virüslerin% 100 ve spamların % 99’ ı engellenmektedir. Globally load-balanced network sayesinde 99.999% network uptime garantisi.

clip_image004

Kontrol ve Raporlama

Tek ve Toplu olarak spam mail rapor görebilme özelliği. Web tabanlı raporlar oluşturabilme. Gerçek zamanlı rapor alabilme özelliği. Active content, connection, ve policy-based filtering kontrolü. 7/24 telefon ile destek hizmeti.

clip_image006

Exchange Online Anti Spam bölümüne ulaşabilmemiz için Office 365 Admin paneline login olduktan sonra, Exchange linkine tıklıyoruz ve Protection linkine giriş yapıyoruz.

clip_image008

Connection filter policy ayarlayalım. İzinli ve Yasaklı IP blokları tanımlayalım. Connection Filter linkine tıklayalım.

clip_image010

Organizasyonunuz için engellemek veya izin vermeniz gereken IP adreslerini connection filtering kısmına girebiliriz. En son Enable Safe List kutucuğunu işaretleyip, Save ediyoruz.

clip_image012

 

Office 365 Exchange Online Content Filter kısmı, Default hali ile karşımıza çıkmaktadır. Default Spam ayarı olarak, spam olarak nitelendirilen mailler Spam/Junk klasörüne düşecek şekildedir.

clip_image014

Spam: Exchange Online düşük riskli Spam mailleri Spam/Junk klasörüne gönderir. Bunun endeni ise, bu seviyedeki Spam mail olarak hesaplanan mailler bazen spam olmamasına rağmen Spam/Junk klasörüne yönlenebilir. Bu sebep ile Default kural, kullanıcının Spam/Junk klasörüne düşmesi gerekir.

High Confidence Spam: Default’ ta gelen bu özelliğin de Spam/Junk klasörüne düşmesi önerilir. Daha yüksek seviyede mail güvenliği için, kendi content filter yapınızı oluşturabilirsiniz.

clip_image016

 

 

Spam ve High Confidence Spam linkleri altında başka hangi aksiyonlar alınabilir?

clip_image017

clip_image018

 

Add X-Header:

Bu işlem sayesinde, Spam kuralınıza takılan e-mail içeriğine bir header ekleyebilirsiniz.

Prepend Subject Line with Text:

Bu işlemde gelen mail Spam filter’ ınızdan geçer ancak şüpheli bir mail olarak nitelendirilirse Mail konu/Subject kısmın *SPAM* benzeri bir içerik ekletebilirsiniz.

Redirect Message to Email Address:

Bu özellik sayesinde Spam olarak gelen e-maili, başka bir mail adresine yönlendirebilirsiniz.

Delete Message:

Spam filterımıza takılıyorsa gelen mail, direk sil diyebilirsiniz.

Quarantine Message:

Spam olarak gelen maili, Karantinaya al diyebiliyorsunuz. Karantina süresini seçeneği seçip, yapılandırırken belirtebilirsiniz.

International Spam :

Bu kısımda istediğiniz dil veya ülkelerden gelen maillerin Spam olup, olmamasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda ben 2 örnek paylaştım.

 

clip_image020

Advanced Options:

Bu kısımda Spam maillerin puanlandırma işlemlerini ayarlayabiliriz. Resim veya Link gibi içeriği olan maillere burada belirteceğimiz aksiyonlar uygulanabilir.

clip_image022

clip_image024

https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj200750%28v=exchg.150%29.aspx

Quarantine:

Bu bölümde karantinaya takılan mailleri görebilir, spam olmayan ancak burada görülen mailleri Release edebiliri, gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

clip_image026

Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.