Haberler

Nintendo 300 Bin Kullanıcı Hesabının Saldırıya Uğradığını Açıkladı

Nintendo oyun konsolu dünya genelinde 55 milyonun üzerinde satışla oldukça popüler oyun konsollarından biri durumunda. Bu yüksek satış miktarına ilave olarak özellikle pandemi dönemi ile beraber sokağa çıkma yasaklarının artmasından sonra taleplerdeki artış, stokların tükenmesine sebep oldu.

Nintendo’nun kullanıcısı sayısının daha önce görülmemiş şekilde artması hacker’ların da iştahını kabarttı ve firma veri ihlalleri ile gündeme gelmeye başladı. Firma daha önce Nisan ayında duyurduğu veri ihlalinden etkilenen kullanıcı sayısını 300 bin kullanıcı olarak güncelledi.

İlgili veri ihlalinden etkilenen kullanıcıların Nintendo Switch, 3DS ve Wii U kullanıcıları olduğunu belirtildi. Nintendo’dan yapılan açıklamaya göre veri ihlali özellikle eski 3DS ve Wii U “Network ID” leri ile Nintendo Switch’e bağlanan kullanıcıların hesaplarında görülüyor. Nintendo, şu anda “Nintendo Account” isimli bir sistem kullanıyor bununla beraber şirket kullanıcıların mevcut NNID’leri üzerinden yeni Nintendo hesaplarına bağlanmalarına da izin veriyordu. Yaşanan veri ihlalinden sonra şirket NNID üzerinden yeni hesaplara erişim izinlerini kapattı.

Nintendo, veri ihlalinden etkilenen kullanıcıları parolalarını sıfırlamaları konusunda hesaplarına bağlı adreslerine e-posta göndererek uyardı. Ayrıca firma ikinci bir güvenlik önlemi olarak da iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmaları konusunda da tavsiyede bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.