Anasayfa » MIT Makine Öğrenmesi Kullanarak Unutulmuş Dilleri Yeninden Diriltmeye Çalışıyor

Share This Post

Haberler

MIT Makine Öğrenmesi Kullanarak Unutulmuş Dilleri Yeninden Diriltmeye Çalışıyor

Kısa adı CSAIL olan MIT Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarından uzmanlar makine öğrenimi teknolojisini kullanarak ölmüş olarak kabul edilen dilleri yeniden diriltmeye çalışıyor. Yeni kullanılacak sistem sayesinde kaybolmuş dillerin, Eski Yunan veya İbranice gibi dillerle olan ilişkileri hakkında ekstra bilgi sahibi olunmasını gerektirmeden çözülmesi planlanıyor.

Tarihi kalıntılarda tespit edilen birçok dil hakkında gramer, yazım kuralları ve kelime bilgisi yeterli olmadığı için bu diller ölü dil olarak kabul ediliyor.

MIT’den Phd öğrencisi Jiaming Luo bazı dillerin unutulmuş olmasını tarihi bir trajedi olarak nitelendiriyor. Luo bu dillere ait bilginin kaybedilmesiyle beraber bu dilleri kullanan insanların hayatına ait bütün tarihsel bilginin de kaybolduğunu belirtiyor.

Lue’nun MIT profesörü Regina Barzilay ile beraber geliştirdiği sistemde tarihi dilbilimsel prensipler kullanılarak dilin zaman içerisindeki evrimi tahmin edilip yapısı çözülmeye çalışılacak. Kullanılan algoritma ile bilinmeyen dilin kelime düzeni bilinen dillerin kelime düzeni ile karşılaştırılarak dilin yapısı ve hangi dil ailesine ait olduğu öğrenilmeye çalışılacak.Ekip, çalışmanın devamında henüz anlamları tespit edilmemiş olsa bile unutulmuş dillerdeki kelimelerin semantik anlamlarını belirlemek için çalışmalarını genişletmeyi umuyor. Çalışmanın sonunda sadece birkaç bin kelime kullanarak kayıp dillerin çözümlenmesi hedefleniyor.

Kaynak

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>