Haberler

Microsoft, Windows 11’deki Kontrol Paneli Değişikliğinden Vazgeçti

Microsoft, Windows 11 önizleme sürümlerinde kullanıcıları “Ağ Bağlantıları” (ncpa.cpl) kontrol panelinden “Gelişmiş Ağ Ayarları” ekranına yönlendirme kararından geri adım attı.

Microsoft, son birkaç yıldır kullanıcıları modern Ayarlar özelliği altında bulunan sayfalara yönlendirerek yavaş yavaş eski Denetim Masası arabirimini kaldırmaya başlamıştı.

Bu adım ilk olarak SYSTEM kontrol panelinin ‘Hakkında’ ayarlar ekranına yönlendirilmesiyle başladı, ardından ‘Programlar ve Özellikler’ kontrol paneli yeni ‘Uygulamalar ve Özellikler’ ekranına yönelndirildi.

Microsoft, son geliştirici sürümlerinde Ağ Bağlantıları kontrol panelinin (ncpa.cpl) Gelişmiş Ağ Ayarları ekranına yönlendirilmesiyle Windows 11’de Denetim Masasınının işlevlerini azaltmaya devam etmiş oldu.

Buna ek olarak kontrol paneliyle ilişkili olan ncpa.cpl dosyası hala C:\Windows\System32 klasörü altında bulunuyor.

ncpa.cpl file exists under C:\Windows\System32
ncpa.cpl dosyası C:\Windows\System32 altında bulunur

Ancak, bir Windows 11 kullanıcısı ncpa.cpl’yi açmaya çalıştığında, işletim sistemi kullanıcıları otomatik olarak aşağıda gösterildiği gibi ‘Gelişmiş ağ ayarları’ ekranına yönlendiriyordu. Bu, daha eski ve daha kullanışlı kontrol paneline erişim olanağını da ortadan kaldırmış oluyordu.

Advanced network settings screen
Gelişmiş ağ ayarları ekranı

Windows 11 önizleme sürümü 22538‘in piyasaya sürülmesiyle, işletim sistemi üreticisi bu kararından geri adım atmış oldu ve ‘Ağ Bağlantıları’ kontrol panelini tekrar kullanılabilir duruma getirdi.

Network Connections control panel available again Microsoft
Ağ Bağlantıları kontrol paneli tekrar kullanılabilir durumda

Teknoloji devi yapmış olduğu değişiklik ile ilgili sadece şu ifadeyi kullandı: “İhtiyacı olanlar ncpa.cpl’ye yeniden doğrudan bir şekilde erişebilecek.”

Microsoft’un bu değişikliği neden yaptığı henüz tam olarak net değil, ancak /r/sysadmin’deki Windows yöneticileri şaka yollu bir şekilde bunun muhtemelen Microsoft programcılarının Ayarlar sayfasından ağ sorunlarını çözememesinden kaynaklandığını söylediler.

Bir kullanıcı Reddit’te “Tahminim, programcılarının ağ yığınıyla ilgili bazı sorunları vardı ve bunları yeni arayüzle etkin bir şekilde gideremediler… bu yüzden eskisini geri koydular. ;),” yorumunu yaptı.

Şirket, değişiklik sebebi ile henüz detaylı bir açıklama yapmadı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Microsoft, Excel 4.0 Makrolarını Varsayılan Olarak Devre Dışı Bırakıyor
Microsoft Defender for Endpoint Plan 1 Microsoft 365 E3 ve A3 Lisanslarına Dahil Edildi
Microsoft, Windows 10 21H2 İçin Bilgilendirme Yaptı
Google, Ücretsiz Olan G Suite Legacy Hizmetini Kapatıyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.