Haberler

Microsoft, Windows 10’da PC Health Check’i Yüklemeye Zorluyor

Microsoft, KB5005463 güncellemesi ile PC Health Check uygulamasını Windows 10 cihazlarına yüklemeye zorlamaya başladı. PC Health Check, Microsoft tarafından oluşturulan ve çeşitli sorun giderme ve bakım özellikleri sağlayan Windows 11 ile birlikte piyasaya sürülen yeni araçlardan birisi.

Microsoft, Windows 10 cihazlarında PC Sağlık Kontrolü uygulamasını zorunlu olarak yüklemek için yeni KB5005463 güncellemesini kullanıma sunmaya başladı.

Microsoft, sistemlerinde PC Sağlık Kontrolü istemeyen kullanıcıların ayarlar uygulamasını kullanarak basitçe kaldırabileceğini söylüyor. Ancak kullanıcılar bir sonraki güncelleme kontrolünde uygulamanın yeniden yüklenmeye devam ettiği için uygulamayı defalarca kaldırmak zorunda kaldıklarını söylediler. Daha da kötüsü, KB5005463’ü kaldırmaya çalışırken, Windows 10, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, güncellemenin yüklenmediğini belirtiyor.

PC Sağlık Kontrolü’nün yüklenmesi nasıl önlenir

PC Health Check uygulamasını kaldırdığınızda, ‘HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PCHC’ anahtarının altında bir “PreviousUninstall” değeri oluşturur ve değerini aşağıda gösterildiği gibi ‘ 1 ‘ olarak ayarlanır. Bu değer mevcutsa, Windows Update’te bir sonraki ‘Güncelleştirmeleri kontrol et’ işlemini gerçekleştirdiğinizde, KB5005463 güncellemesi ve PC Sağlık Kontrolü yeniden yüklenmeyecektir.

PC Sağlık Kontrolü’nün yüklenmesini önlemek için aşağıdaki Kayıt Defteri anahtarını kullanılabilir ancak bunun beklenmeyen davranışlara neden olup olmayacağı net değil.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi Sürüm 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PCHealthCheck]
"installed"=dword:00000001

Kaynak: bleepingcomputer.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.