Haberler

Microsoft Ürünlerinden 2020'de End Of Life Olacaklar

Birçok Microsoft ürünü 2020 boyunca Office 2010, Visual Studio 2010, Windows 7, Windows Server 2008 (2008R2 dahil) ve 1803 ve 1903 dahil olmak üzere birden çok Windows 10 sürümü en önemli ürünlerine olan destek süreci sona erecek.

Desteklerinin sonuna ulaşan ürünler için Microsoft, keşfedilen sorunlar için hata düzeltmeleri, yeni bulunan güvenlik açıkları için güvenlik düzeltmeleri veya teknik destek sağlamayı durduracak.

Hala end of life yazılımını kullanan müşterilerin sistemlerini güvenli ve hatasız tutmak için Redmond tarafından mümkün olan en kısa sürede şirket içi veya bulut sürümüne geçmeleri önerilmekte.

Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi Programı

Microsoft’un destek web sitesinde “En son ürüne geçmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyan müşteriler için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmesi (ESU) programı son çare seçeneği olarak belirli eski ürünler için kullanılabilmekte. ESU programı, Destek Sonu tarihinden sonra yalnızca 3 yıla kadar güvenlik güncelleştirmeleri sağlayacak.

Yıldız işaretli ürünler Microsoft’un Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirme Programı için uygundur.
Microsoft’a göre, şirketin Fixed Politikası tarafından yönetilen çok uzun bir ürün listesi de 2020’de desteklerinin sonuna ulaşacak.

Bu politika, bazı istisnalar dışında, müşterilere en az 10 yıllık destek (en az 5 yıllık Genel Destek ve ardından 5 yıllık Genişletilmiş Destek) sağlayacak.

Aşağıda, Fixed Politika ile bu yıl kullanım süresinin sonuna ulaşan en önemli Microsoft ürünlerinin listesi:

Microsoft “Extended Support en az 5 yıl sürer ve ücretsiz olarak güvenlik güncelleştirmeleri ile ücretli güvenlikle ilgili olmayan güncelleştirmeler ve destek içerir” diye belirtti.

“Ek olarak, Microsoft Extended Support aşamasında tasarım değişikliği veya yeni özellikler için istekleri kabul etmicek.”

Extended Support süresi geçen daha önemli yazılım ürünlerinin bazılarının listesi aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Tüm Microsoft ürünleri için end of support tarihlerinin ve ilgili bilgilerinin tam bir listesini ürün yaşam döngüsü sayfasında bulabilirsiniz.

Kaynak

Link

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.