Haberler

Microsoft Teams Artık %50 Daha Az Güç Tüketecek

Microsoft Teams, toplantıları, chat’i ve çağrıları tek çatı altında toplayan bir iletişim platformu. Kendisi iş yerlerindeki tüm çalışanların ortam hızına ayak uydurabilmesi için kullanılıyor.

Covid-19 salgını boyunca devasa bir yükselişe geçen Teams’in, Ocak 2021 tarihinden beri 270 milyondan fazla aylık kullanıcısı bulunmakta.

Microsoft, Teams’in çağrılar ve toplantılardaki güç ihtiyacını belirgin şekilde düşürmüş gözüküyor. 2020’nin haziran ayından beri yapılan geliştirmeler Teams tecrübesini düzenli olarak iyileştiriyordu. Teams’in düzenli olarak düşük seviye makinelerde daha kullanıcı dostu olması üzerinde çalışılmaktaydı.

Microsoft’dan Robert Aichner’in açıklamasına göre “Microsoft Teams, en az 10 kişinin katıldığı toplantılar gibi enerji yüklü senaryolarda %50 kadar daha düşük güç tüketiyor.”

Bu gelişme, içerik yakalama, encoding ve rendering gibi yoğun güç tüketimi olan işlemlerin izole edilmesi ve tek tek optimize edilmeleri yoluyla gerçekleştirilebildi.

Haziran 2020 tarihinden beri Microsoft, Teams’in ihtiyaçlarını düşürmek için; CPU’ya yüklenme miktarını düşürmek, konferans çağrılarında birden fazla video stream’inin optimizasyonunu arttırmak, videoları oynatıcı yerine doğrudan ekranda render etmek, render için GPU’nun gücünden faydalanmak gibi işlemler üzerinde çalıştı.

Ayrıca Aichner’e göre Microsoft ,CPU ve GPU çip üreticileri ile yakından çalışmaya devam edecek. Silikonun yeni nesli, Teams’in video konferans performansı için optimize edilmeye çalışılacak.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.