Haberler

Google Android 13’ün Geliştirici Önbakış Sürümünü Çıkardı

Android 13’ün ilk geliştirici önizlemesi yayınlandı. Yeni sürüm Google’un bu yılki odağı hakkında bazı ilginç ipuçları veriyor. Yeni özelliklerin arasında güncellenmiş tema seçenekleri ve güvenlik unsurları bulunuyor. Yeni dil kontrolleri ve tabii ki yeni back-end güncellemeler de bulunmakta. Bu erken önizleme sürümleri son kullanıcılardan çok geliştiricileri hedeflemekte. Dolayısıyla acele etmeden daha bitmiş bir haline güncellemenizde fayda var.

Android 12 özelleştirilebilir temalara ağır şekilde odaklanmıştı. Android 13 ise dinamik uygulama ikonlarını genişletecek. Temalı ikonlar, uygulama ikonlarının duvar kağıdınıza yaraşan bir renk tonuyla görüntülenebilmesini sağlayacak. Tabii yapımcılar uyumlu uygulama ikonları sundukları sürece. Özellik ilk olarak Pixel telefonlara geliyor. Ama Google daha genişe yaymak için öteki üreticilerle de iletişim halinde olduklarını açıkladı.

Temalı ikonlar ana ekranınızın estetiğinde büyük bir değişiklik yaratacak. Aynı zamanda Android’in izinler ve güvenlik unsurlarını nasıl idare ettiğine dair bir takım değişiklikler gelecek. Yeni bir fotoğraf seçicisi tek bir uygulama ile istediğiniz resim ve videoları paylaşabilmenizi, böylece o uygulamaya tüm galerinize erişmek için izin vermenize gerek kalmamasını sağlayacak. Google bu özelliği daha sonra tüm Android 11 ve üzeri işletim sistemlerini kullanan telefonlara getirmeyi planlıyor.

Tabii ki bu geliştirici sürümünün kaporta altında bir çok şey gerçekleşiyor. Bu yenilikler doğal olarak günlük kullanıcının farketmeyeceği şeyler. Mesela yeni bir Wi-Fi izni ile uygulamalar lokasyon izni olmaksızın kablosuz bağlantı noktalarını keşfedip bunlara bağlanabilecek. Ayrıca dil seçenekleri her uygulama için tek tek değişik şekilde ayarlanabilecek. Google aynı zamanda Project Mainline Initiative’e yaptığı yatırımlarla, güncellemlerin işletim sistemi seviyesine bağlı olarak değil, doğrudan Google Play üzerinden yapılabilmesine çalışacak.

Google Android 13’ün beta versiyonlara geçişinin nisan ayında gerçekleşeceği açıklamasını yaptı. Android 13’ün haziran ya da temmuz ayında stabil sürüme geçmesi bekleniyor.

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu