Haberler

Microsoft, Siber Güvenlik Şirketi RiskIQ’yu Satın Aldı

Microsoft, popüler bulut güvenlik şirketini satın almak için 500 milyon dolar harcadı.

Bloomberg, bulut güvenlik şirketi olan RiskIQ’nun Microsoft tarafından 500 milyon dolara satın alındığını bildirdi.

RiskIQ siber güvenlik programlarının, Fortune 500 şirketlerinin %30’u, ABD Posta Servisi, BMW, Facebook ve American Express dahil olmak üzere dünya genelinde toplam 6.000’den fazla kuruluş tarafından kullanıldığını açıkladı.

Microsoft bulut güvenliği başkan yardımcısı Eric Doerr bir blog yazısında şirketi, müşterilerinin “kurumlara yönelik küresel tehditler hakkında daha kapsamlı bir görünüm oluşturmalarına, internete açık varlıkları daha iyi anlamalarına ve birinci sınıf tehditlere karşı istihbarata sahip olmalarına yardımcı olmak için” satın aldıklarını söyledi.

Geçen yıl Microsoft, siber güvenlik konusunda daha da gelişmiş çözümler sunabilmek için için IoT güvenlik firmaları CyberX ve ReFirm Labs’ı satın aldı. Bloomberg, Microsoft’un 500 milyon doları nakit olarak ödediğini bildirdi. Teknoloji devi, geçen yıl güvenlik ürünlerinden 10 milyar dolardan fazla gelir elde etti.

Doerr, “Kuruluşlar dijital dönüşümü sürdürürken ve Sıfır Güven kavramını benimserken, uygulamaları, altyapıları ve hatta IoT uygulamaları dahi giderek birden fazla bulutta ve hibrit bulut ortamında çalışmaya başlıyor” dedi.

“İnternet, etkili bir şekilde yeni ağları haline geliyor ve saldırı gelebilecek alanları azaltmak için varlıklarının tam kapsamını anlamak giderek daha kritik hale geliyor. RiskIQ, müşterilerin tüm kurumsal saldırı yüzeylerinin güvenliğini keşfetmesine ve değerlendirmesine yardımcı oluyor.”

Doerr açıklamasında, RiskIQ’nun dünyanın dört bir yanından tehditlere karşı istihbarat sağlayan kitle kaynaklı bir topluluk olan PassiveTotal’e de yer verdi.

Kuruluşların, RiskIQ tehdit bilgilerini “saldırıların kaynağına, araçlara ve sistemlere dair bilgi elde etmek, saldırıları hızlı bir şekilde tespit etmek ve etkisiz hale getirmek için” kullanabileceğini söyledi.

RiskIQ kurucu ortağı ve CEO’su Elias Manousos, RiskIQ’nun Saldırı Yüzeyi ve Tehdit İstihbaratı çözümlerinin Microsoft 365 Defender, Microsoft Azure Defender ve Microsoft Azure Sentinel’i içeren Microsoft Güvenlik portföyüne ekleneceğini söyledi.

100.000’den fazla güvenlik uzmanı topluluğa katkıda bulunuyor

Manousos kendi blog yazısında şirketin “Yüzlerce, Global 2.000 firması” ile çalıştığını ve “topluluklarının 100.000’den fazla güvenlik uzmanına ulaştığını” söyledi.

“Bu topluluğu Microsoft ile desteklemeye, beslemeye ve büyütmeye devam edeceğiz. Ayrıca Interlock İş Ortağı Programımızın değerli üyeleriyle birlikte büyümeye ve çalışmaya devam edeceğiz. Erişimimizi ve etkimizi genişletmek ve hızlandırmak için Microsoft’a katılıyoruz ve Misyonumuzu yerine getirmeye her zamankinden daha fazla bağlıyız” dedi.

“Sınıfının en iyisi olan saldırı yüzeyi takibi ve tehdit algılamasını sağlamak için RiskIQ’nun tamamlayıcı verilerini ve çözümlerini Microsoft’un Güvenlik portföyüyle entegre ederken müşterilerimizle yakın bir şekilde çalışacağız.”

Crunchbase’in yaptığı başka bir habere göre ise RiskIQ, Microsoft tarafından satın alınmadan önce Battery Ventures, Georgian, Summitt Partners, MassMutual Ventures, National Grid Partners ve Akad Ventures’tan sermaye finansmanı için 83 milyon dolar topladı.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Kaseya, REvil Ransomware Zafiyeti İçin Patch Yayınladı
Microsoft, Windows 11’de Eski Başlat Menüsünün Kullanılmasına İzin Vermiyor
Lazarus APT Grubunun Hedefinde İş Arayan Mühendisler Var

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.