Haberler

Microsoft, Kaçınılması Gereken Windows 10 Grup İlkelerinin Listesini Yayınladı

Microsoft, uygun şekilde çalışmadıkları veya beklenmeyen sonuçlara yol açtıkları için yöneticilerin Windows 10 ve Windows 11’de kullanmaması gereken yirmi beş grup ilkesinin bir listesini yayınladı.

Windows 10, 1511 sürümünün Kasım 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft, müşteri geri bildirimlerine, güvenlik iyileştirmelerine, yeni özelliklere ve genel optimizasyonlara dayalı olarak işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor.

Ancak bu, artık düzgün çalışmayan, beklenmeyen davranışlara neden olan ilkelerin yerine daha iyi performans ve kullanıcı deneyimi sağlayan yeni ilkelerin geliştirilmesine de sebep oldu.

Windows Kıdemli Program Yöneticisi Aria Carley, Aralık ayında yöneticileri Windows 10 ve Windows 11’de çeşitli grup ilkeleri kullanmaktan kaçınmaları konusunda uyarmıştı.

Dün Carley, Windows IT Pro Blog’da sistem yöneticilerinin hangi ilkeleri neden kullanmamaları gerektiği ve bunların yerine hangi ilkelerin sunulduğu konusunda ayrıntılı bilgiler veren bir makale yayınladı.

Carley, yayınlanmış olan yeni bir Windows IT Pro Blog yazısında da şu ifadeleri kullandı: “Geri bildirimlerinizi dinledik ve hangi deneyimlerin işe yarayıp hangilerinin yaramadığı hakkında çok şey öğrendik. Ayrıca, bu iyileştirilmiş deneyimleri desteklemek için gereken kontrolleri sağlayarak yerlerine yenilerinin getirilmesi üzere hangi eski ilkelerin işe yaramaz hale geldiğini de belirlemeye çalıştık.”

“Sonuç olarak, Windows ilke seti, artık herhangi bir etkisi olmayan ilkeler içeriyor.”

Bu liste, Windows yöneticilerinin mevcut grup ilkesi yapılandırmalarını gözden geçirmeleri ve eski ilkeleri daha fazla kontrol ve beklenen davranış sağlayan daha yeni ilkeler ile değiştirmeleri için büyük öneme sahip.

Carley ayrıca Microsoft’un Grup İlkesi Düzenleyicisi’ndeki Windows Update ilkeleri altındaki yeni bir “Eski İlkeler” klasörüyle Windows 11’de artık kullanılmaması gereken kullanımdan kaldırılmış ilkeleri ayırt etmeyi kolaylaştırdığını da açıkladı.

Legacy Policies folder in Windows 11 Microsoft
Windows 11’de Eski İlkeler klasörü

Sistem yöneticileri, kullanımdan kaldırılan ilkelerin ve önerilen değiştirmelerin tam listesini Microsoft’un makalesinde bulabilir.

Bu politikalardan kaçınmanın yanı sıra Microsoft, yöneticilerin Active Directory Merkez Mağazasında Windows 10 veya Windows 11 ADMX dosyalarını kullanmak isteyip istemediklerine karar vermeleri gerektiği konusunda da uyardı.

Microsoft’ta Müşteri Mühendisi olan Helmut Wagensonner, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Peki, her iki istemci işletim sisteminden oluşan karma bir ortamınız varsa ne yapmalısınız? Gerçek şu ki, Active Directory’nizin Merkezi Deposuna yalnızca bir ADMX dosyası kümesi kopyalayabilirsiniz. Gelecek planlarınızın ne olduğuna bağlı olarak, hangisini seçeceğinize karar vermelisiniz.”

“Bir süre Windows 10’da kalmayı planlıyorsanız, Windows 10 ADMX dosyalarını seçmelisiniz. Windows 11’e yükseltmeye hazırsanız ve bu, baskın işletim sistemi sürümünüz olacaksa (veya zaten öyleyse), Windows 11 ADMX dosyalarını kopyalamalısınız.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Google, Ücretsiz Olan G Suite Legacy Hizmetini Kapatıyor!
Microsoft, Outlook Arama Sorunları İçin Bilgilendirme Yaptı
Cisco Sistemlerindeki Bir Hata Saldırganlara Root Yetkileri Veriyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.