Haberler

Microsoft İşlemcilerini Tanıttı!

Microsoft, Ignite adını verdiği geliştirici konferansında uzun süredir dolaşan söylentileri doğrular nitelikte yapay zeka çiplerini tanıttı.Etkinlikte, Azure Maia ve Azura Cobalt CPU adlı yapay zeka çipleri duyuruldu ve bu çipler model eğitimlerinde kullanılacak olup NVIDIA’ya olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.

Etkinlikte, uzun süredir gizlice geliştirilen bir yapay zeka projesi de duyuruldu: Microsoft’un özel yapay zeka çipleri. Tanıtılan iki çip, Microsoft’un yapay zeka alanında NVIDIA’ya rakip olma yolunda atılmış önemli adımlar olarak öne çıkıyor.

Microsoft’un tanıttığı çipler, Azure Maia Hızlandırıcı ve Azure Cobalt CPU olarak adlandırılıyor. 5 nm sürecinden geçen Maia, yapay zeka modelleri (örneğin ChatGPT, Copilot gibi) eğitmek için özel olarak tasarlanmış durumda. Öte yandan Cobalt, bulut üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış Arm tabanlı bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor

Maia, şirketin yakın zamanda piyasaya sürdüğü Copilot yapay zeka modelinin temelini oluşturacak. Bu çip, yapay zeka işlemlerini hızlandırmakla kalmayacak, aynı zamanda geliştiricilerin özel yapay zeka alanındaki çalışmalarını da kolaylaştıracak. Ayrıca, bu çipin OpenAI iş birliğiyle büyük dil modelleri için kullanılacağı belirtiliyor.

Öte yandan, Azure Cobalt CPU, 128 çekirdekli bir çip olarak lanse ediliyor. Microsoft, bu işlemcinin Azure’nin genel bulut hizmetlerine güç sağlamak için tasarlandığını belirtiyor. Arm tabanlı bu çipin yüksek performans ve enerji verimliliği konusunda etkileyici olduğunu vurguluyor. Cobalt işlemcisi şu anda Microsoft Teams platformunda test ediliyor.

Microsoft’un bu çipleri, NVIDIA’nın yapay zeka işlemcileri konusundaki hakimiyetini azaltma potansiyeline sahip olarak önümüzdeki yılın başlarında veri merkezlerinde kullanılmaya başlanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu