Haberler

Microsoft Excel Resim, Matris ve İçerik Kartları Gibi Yeni Dosya Tiplerine Açılıyor

Excel geliştiriciler için yeni bir Javascript API’ına kavuşuyor.

Microsoft Excel şimdiye kadar sadece iki tip veriye izin veriyordu: Metin ve rakamlar. Geçen yıl Excel’i kendi canlı kişiselleştirilebilir veri tipleriyle baştan yaratan Microsoft, bu sefer de gelişticilere kendi veri tiplerini yaratıp Excel’de kullanabilme şansı tanıyor. Bu yeni kişiselleştirilebilir dosya tipleri arasında resimler, diziler ve daha fazlası bulunuyor.

Yeni Javascript API’ı bu ayın sonlarına doğru Excel’de önizlemeye açık hale gelecek. Bu yeni API ile geliştiriciler kendi girdileri ve çıktıları için özel veri tipleri yaratabilecek ve özel fonksiyonlar geliştirebilecek. Excel geliştiricileri, kendi eklentilerini yaratabilecek ya da mevcut olan add-in’leri bu API üzerinden güncelleyebilecek.

Bu yeni özellik Excel’i içerik kartları, resimler, matrisler, diziler ve formatlanmış rakam değerleri gibi daha fazla özel veri tipine açacak. Excel uzun zamandır makro ve add-in’leri desteklemekteydi ama Microsoft’un yeni API ile bunların uygulanması daha kullanışlı ve kolay hale gelecek.

Microsoft 365’den Wangui McKelvey’e göre “Bu esnek yapılar sizlere daha komplike verileri organize edebilmeniz ve bu verileri kullanıcılara daha doğal yollardan gösterebilmenize olanak sağlayacak. Yeni veri tiplerinin gücünü tüm organizasyonunuz ile paylaşabilecek ve add-in’ler yaratabilecek ya da veri tiplerini kendi servislerinize ya da verilerinize bağlayacak çözümler yaratabileceksiniz.”

Yeni Javascript API’ının önizlemesi bu ay sonunda paylaşılacakken, bütün Microsoft 365 kullanıcılarına ne zaman sunulacağı henüz belli değil.

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu