Haberler

Microsoft Edge’e Windows Spellchecker Güncellemesi Geldi

Microsoft Edge ve Google Chrome farklı 2 firmaya ait olsa da Chromium tabanlı çalıştıkları için bazı temel özellikleri paylaşıyorlar. Microsoft tarafından yakın zamanda yayımlanan bir blog yazısına göre, Windows Spellchecker (yazım denetleyicisi) Chromium platformu için hizmete sunuldu. Şu anda Edge tarayıcısı için kullanıma hazır olan Spellchecker, yakında Chrome’a da gelecek.

Windows Spellchecker sayesinde e-posta adresleri, URL’ler ve diğer yaygın kelimeler hata olarak sayılmayacak. Spellchecker aynı zamanda hashtagleri ve COVID-19 gibi kısaltmaları da tanıyacak.

Chrome 83 versiyonunda Windows Spellchecker’ı erkenden denemek isteyen kişiler chrome://flags/#win-use-native-spellchecker adresine giderek bu özelliği etkinleştirebilirler.

Microsoft Edge Dev güncellemesi
Microsoft aynı zamanda Edge Dev için de yeni bir güncelleme yayımlayarak 84.0.522.5 sürümüne geçti. Yetkililerin söylediğine göre, Edge 85 gelmeden önceki son 84 sürümü bu olacak. Windows ve MacOs için yayımlanan bu son sürümde, Immersive Reader sayesinde tam sayfa çeviri yapmak ve PDF’ler için Read Aloud (sesli okuma) gibi özellikler de bulunuyor. HEVC formatlı videoların yüklenmemesi ve bazı web sitelerinde videoların takılması gibi sorunlar da düzeltilmiş.

Edge Dev 84.0.522.5 ile gelen diğer geliştirmeler ise şöyle:

·         Daha önceden düzenlenmiş bir PDF dosyasını kaydederken “kaydet” tuşuna ne zaman basılsa “farklı kaydet” penceresinin açılmasıyla ilgili sorun çözüldü.

·         “Sayfada bul” kutucuğunun takılması ve çalışmamasıyla ilgili sorun çözüldü.

·         Ayarlanmasına rağmen Jumplist içindeki girdilerin tarayıcı kapandığında silinmemesi sorunu çözüldü.

·         Favoriler barındaki ikon sorunu çözüldü.

·         Klavye kısa yollarının ayarlanmasını sağlayan uzantıların edge://extensions/shortcuts üzerinden değiştirilmesini engelleyen sorun çözüldü.

·         Otomatik doldurma seçeneklerinin rastgele karşınıza çıkması ve yanlış önerilerde bulunması sorunu çözüldü.

·         Okul veya işle ilgili hesaplardan rastgele çıkış yapılması sorunu çözüldü.

·         Mac’teki “bu sayfayı şu dile çevir” seçeneğinin seçilememe sorunu çözüldü.

·         Sayfada okunacak metin kalmamasına rağmen Read Aloud’un durmaması ve takılması sorunu çözüldü.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.