Haberler

Microsoft Edge Tarayıcısı Sonunda Sekme Eşitlemeyi Getiriyor

Geçen ekim ayında Microsoft Edge, Dev ve Canary kanallarındaki kullanıcılar için sekme eşitleme özelliğini getirmişti. İnternet tarayıcısı dünyasında sekme eşitlemesi yeni bir şey değil; Google Chrome da, Apple Safari de bu özelliğe sahipler. Bir kaç sekmeyle internet tarayıcınızı açtığınızda, başka bir cihaza geçip orada aynı tarayıcıyı aynı sekmelerle açabiliyorsunuz. Artık bu özellik Edge kullanan herkes için gelmiş durumda ve Microsoft’un tarayıcısına geçmeniz için iyi bir sebepmiş gibi gözüküyor.

Edge’in sekme eşitleme versiyonu Chrome’unki ile neredeyse birebir aynı. Profilinize giriş yapın, eşitlemeyi açın (sync), bu kadar. Aynı zamanda misafir olarak gezinebilir, birden fazla profil ekleyebilirsiniz. Ayrıca her bir hesap yeni bir tarayıcı penceresinde açılabiliyor, tıpkı Chrome’da olduğu gibi.

Bu yeni özellik aynı zamanda tarayıcı geçmişinizi de, Windows, macOS, iOS veya Android farketmeksizin, cihazlar arasında eşitliyor. Yine tıpkı Chrome’da olduğu gibi ama bu yeni özellikler Chrome kullanırkenki gizliliği konusunda endişelenenlerin Edge’e geçişini haklı çıkaracak büyüklükte.

Tabii Edge’de adres çubuğunuzu komut satırı gibi kullanabilmenizi sağlayan Chrome Actions’ın getirdiği faydalar yok. Chrome Actions sayesinde tarayıcı ayarlarıyla boğuşmadan, adres çubuğunuza yazdığınız ayarı veya komutu kolaylıkla tavsiyeler listesinde görebiliyorsunuz. Ama Edge yapılan testlere göre hem macOS’de hem de Windows’da Chrome’dan daha hızlı, ayrıca henüz geliştirme aşamasında olan bir çok özellik de var. Microsoft beta kanallarda gizlilik, üretkenlik ve performans konularında bir çok güncelleme yayınlamış durumda. Bu özellikler arasında kullanıcıyı internete sızan şifresi konusunda uyarma, aktif olmayan sekmeleri sistem performansını arttırmak için uyku moduna alma, doğum tarihi gibi bilgileri otomatik olarak girme ve dikey sekmeler gibi özellikler bulunuyor.

Bu ve bunun gibi başka güncellemelerin Edge’in stabil versiyonlarında 21 ocak gibi yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kaynak: gizmodo.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.