Haberler

Intel, Yüz Tanıma İçin Kullanılacak RealSense ID Sistemini Tanıttı

RealSense ID Sistemi, satış noktaları, ATM’ler ve kiosklar gibi tüketiciye dönük cihazlarda yüz taraması ile kimlik doğrulaması yapmak için tasarlandı.

Intel, Çarşamba günü RealSense 3D kamera ailesini yüz tanıma için bir “cihaz üstü” kamera sistemi ile genişletti. Intel, yeni RealSense ID kamera sisteminin aktif derinlik sensörünü satış noktası sistemleri, ATM’ler ve kiosklar gibi tüketiciye dönük cihazlarda yüz taraması ile kimlik doğrulaması yapmak için tasarlanmış özel nöral ağlar ile donattığını açıkladı.

2014’te tanıtılan Intel’in RealSense 3D teknolojisi, derinliği ölçmek ve bilgi işlem sistemlerinin yüz ifadelerini ve hareketleri okumasını sağlamak için kameralardan faydalanıyor. En son duyurulan RealSense ID sistemi de, bu teknolojiyi temel alıyor ve perakende ve güvenli erişim kontrolü sağlanması gereken senaryolarda kullanımını mümkün kılıyor.

Yüz tanıma teknolojisine karşı olanlar ise söz konusu sistemi şimdiden eleştirmeye başladı. Bu tarz teknolojiler genellikle Orwell tarzı, yüz tanımanın getirebileceği mahremiyet ihlali hakkında tepki göstermesi ile giderek daha tartışmalı hale geldi. Intel, RealSense ID sisteminin “gizlilik odaklı ve kullanıcı koruması için amaca yönelik” olduğunu vaat ederek bu tür eleştirilerin önüne geçmeye çalışıyor.

Sistemin tüm yüz görüntülerini yerel olarak işleyeceği ve tüm kullanıcı verilerini şifreleyeceği açıklandı

Intel, RealSense ID’nin fotoğraf, video veya maske kullanarak herhangi bir yanlış giriş girişimini engelleyen ve milyonda bir hatalı giriş oranına sahip olan yerleşik anti-spoofing teknolojisine sahip olduğunu söyledi. Intel, sistemin tüm yüz görüntülerini yerel olarak işlediğini ve tüm kullanıcı verilerini şifrelediğini söyledi.

Intel, “Sistem yalnızca kullanıcının bilgisi dahilinde etkinleştirilecek ve önceden kayıtlı bir kullanıcı tarafından istenmedikçe kimlik doğrulaması yapılamayacak” dedi. “Tüm Intel teknolojilerinde olduğu gibi, RealSense’in etik bir şekilde uygulanmasını ve insan haklarının korunmasını sağlamak için çalışıyoruz.”

RealSense ID sistemi 99 $ ‘dan başlayan fiyatlar ile 2021’in 1. çeyreğinde kullanıma sunulacak.

Kaynak: zdnet.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dell, Latitude Serisini Yeni Nesile Güncelledi
Fortinet firması FortiWeb, FortiGate, FortiDeceptor ürünleri için uyarı yayımladı
ABD Hükümeti SolarWinds Saldırısından Dolayı Rusya’yı “Resmen” Sorumlu Tuttu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.