Haberler

Microsoft Edge, Chrome’a Karşı Ataklarını Arttırdı

Microsoft Edge, popüler tarayıcıyı baskılayarak kullanıcıları Google Chrome’u indirmekten caydıran, tarayıcı içi uyarılar göstermeye başladı.

Geliştiricilerin, tarayıcı pazar payının kontrolü için rekabet ederken, kullanıcıları rakip tarayıcıları indirmekten caydırmaya çalışmaları artık alışıldık bir strateji.

Geçen Şubat ayında Windows 10 Başlat Menüsünde, Firefox yüklendiğinde veya varsayılan tarayıcı olarak yapılandırıldığında kullanıcıların Microsoft Edge’e geçmelerini öneren mesajlar göstermeye başlamıştı.

Windows 10 Start Menu alert targeting Firefox users
Firefox kullanıcılarını yapılan Windows 10 Başlat Menüsü uyarısı

Birkaç hafta sonra ise Google, Edge kullanıcılarına tarayıcı uzantılarını daha güvenli kullanmak için Chrome’a geçmelerini söylemeye başladı.

Alert to switch to Google Chrome
Google Chrome’a geçmek için uyarı

Edge, Chrome’u Baskılamaya Başladı

Bu gelişmelerden neredeyse bir yıl sonra ise Edge, bir kullanıcı indirmeye çalıştığında Google Chrome’u baskılamaya ve kullanıcıları Edge’e yönlendirmeye çalışan tarayıcı içi bildirimler görüntülüyor.

İlk olarak WindowsLatest tarafından bildirildiği üzere, Microsoft Edge kullanarak Chrome indirme sayfasını ziyaret eden kullanıcılar, onları değişikliği yapmamaya ikna etmek için tarayıcıda bir bildirim görecek.

Microsoft Edge telling users not to install Google Chrome
Microsoft Edge, kullanıcılara Google Chrome’u yüklememelerini söylüyor

Çoğunlukla, bu tarayıcı içi bildirimler, Edge’in daha güvenli bir tarayıcı olduğunu, Chrome’un eski ve sıkıcı olduğunu, Chrome’un daha yavaş ve daha az güvenilir olduğunu ve Edge kullanarak daha fazla tasarruf edebileceğinizi ima ederek Google Chrome’u tabiri caizse kötülüyor.

Bu bildirimler %LocalAppData%\Microsoft\Edge SxS\Application\98.0.1092.0\Locales\en-US.pak dosyasında depolanıyor ve aşağıdaki beş farklı bildirim mesajını içerir:

  • “Microsoft Edge, Chrome ile aynı teknoloji üzerinde Microsoft güveniyle çalışır. Şimdi güvenle gezinin”
  • “Bu tarayıcı 2008’den kalma! Neyin yeni olduğunu biliyor musunuz? Microsoft Edge. Geleceğe gelin”
  • “Hız ve güvenilirlik mi arıyorsunuz? Microsoft Edge, Windows 10 için optimize edilmiş tek tarayıcıdır. Bugün daha hızlı bir tarayıcı deneyin”
  • Hiç kimse “Para biriktirmekten nefret ediyorum” demedi. Edge çevrimiçi alışveriş için en iyi tarayıcıdır. Şimdi daha akıllıca alışveriş yapın”
  • “Microsoft Edge hızlı, güvenli ve Microsoft tarafından önerilen tarayıcıdır. Daha fazla avantaj keşfedin. Microsoft Edge hakkında daha fazla bilgi edinin”

Kullanıcılar, Microsoft’un Google Chrome’a karşı davranışından haklı olarak rahatsız olsa da, Google’ın da Microsoft Edge’de gördüğümüz kadar doğrudan olmasa da benzer davranışlarda bulunduğunu unutmamak önemlidir.

Google telling Microsoft Edge users to switch to Chrome
Google, Microsoft Edge kullanıcılarına Chrome’a geçmelerini söylüyor

Edge ve Google Chrome, Chromium tarayıcısını temel aldığından, temelde aynı performansa ve güvenliğe sahiptirler.

Bu nedenle, yeni bir Windows sürümü kurduklarında, kullanıcıların daha iyi performans almaları için artık Google Chrome’a ​​geçmelerine gerek yoktur.

Bu durum, Google Chrome’un pazar payına zarar verecek gibi görünmekte. Buna ek olarak, şirketler arasında bunun gibi davranışlarla da daha fazla karşılaşabileceğimiz anlamına geliyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Mozilla İçin Kritik Uyarı!
Microsoft, Windows 11 Insider Preview Build 22509 İle Bir Çok Sorunu Düzeltti
Microsoft Exchange Sunucuları Hacklenmeye Devam Ediyor!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu makaleden sonra Microsoft Edge tarayıcısına bir şans vermeye karar verdim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.