Haberler

Microsoft Brezilya Halkına IT Öğretmek İçin Kolları Sıvadı

Brezilya hükümeti, önümüzdeki üç yıl içinde milyonlarca vatandaşı teknoloji konularında eğitmek için Microsoft ile bir ortaklık duyurdu.

Mais Brasil programı kapsamında, Ekonomi Bakanlığı ile ortaklaşa geliştirilen bir uzaktan eğitim platformu, 2023 yılına kadar 5.5 milyon iş arayan kişiyi eğitecek. Bunun için Microsoft Community Training tool aracılığıyla 20 kursluk bir hizmet verilecek.

Bu kurslar arasında dijital okuryazarlık, bulut bilişimi, yapay zekâ (AI) ve veri bilimi gibi alanları kapsayan birçok gelişmiş modül bulunacak. Ayrıca Microsoft, Ulusal İstihdam Sistemini geliştirmek ve 25 milyon çalışanın iş olanaklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için bulut kredileri de bağışladı. Bu yöntemde yapay zekâ kullanılarak nitelikli kişiler ve iş verenler buluşturulacak, bireyler çeşitli yeterlilik kurslarına yönlendirilecek.

20 Ekim’de başlatılan bu girişim için Brezilya bilim, teknoloji ve inovasyon bakanı Marcos Pontes şunları söyledi:

“Bilgi teknolojileri ve iletişim alanında çok fazla yetenekli çalışan açığımız var. Temel odak noktalarımızdan biri de gençlerin dikkatini teknoloji işlerine ve kariyerine çekmektir.”

Ek olarak Microsoft Brezilya başkanı Tania Cosentino, Covid-19 salgınında hızlanan dijitalleşmeden bahsetti ve ülkedeki 30.000 teknoloji profesyoneli açığının kapatılması gerektiğini vurguladı.

“Bugün teknolojide daha az vasıflı profesyonellere sahibiz ve ülkenin eğitimini iyileştirmemiz gerekiyor. Gençleri STEM kariyerlerine çekmeliyiz. Teknolojiyle nasıl başa çıkacağını bilmeyenler eskide kalacak” sözleriyle de ülkenin yürümesi gereken yola dikkat çekti Cosentino.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu