Cloud Computing

Microsoft Azure Site Recovery – Bölüm1

Herkese merhaba yeni bir Microsoft Azure makalesi yine beraberiz. Bu makaledeki konumuz önemli bir Microsoft Azure servisi olan Site Recovery Manager. Eski adı Hyper-V Recovery Manager olan servis ilk olarak iki cluster arasında recovery özelliklerini kullanmak için tasarlandı. Şu anda sadece Hyper-V değil hem VMware hemde fiziksel server desteği ile de çok gelişmiş bir disaster recovery çözümü  haline geldi.

Azure Site Recovery kullanmanın beş değişik yöntemi var. Bunlar ;

1.       Tek VMM site ile Azure arası DR

2.       İki VMM site arası DR

3.       Tek Hyper-V cluster ile Microsoft Azure arası DR

4.       SAN ile birlikte İki VMM site arası DR

5.       İki VMware cluster arası DR

Ben bu makalede sizlere VMM ile SRM entegrasyonunu anlatmaya ve örneklendirmeye çalışacağım. Yani VMM 2012 R2 ile Microsoft Azure arasında disaster recovery senaryosundan bahsedeceğim.

Yazının bundan sonraki bölümünde Azure Site Recovery Managerdan SRM olarak bahsedeceğim.

SRM desteği VMM ‘e CU4 ile geliyor. Yani sizin ilk olarak VMM 2012 R2 üzerine CU4 download edip yüklemeniz ve host agentlarınızıda upgrade etmeniz lazım. CU4 ‘u bu http://support.microsoft.com/kb/2992024  adresten download edip kurabilirsiniz. Ya da VMM kurulumda Windows Update entegrasyonu yapmış iseniz zaten Windows Update ile gelecektir.

Konumuzu dört bölümde inceleyeceğiz ;

1.       İlk olarak Azure Vault oluşturulması.

2.       VMM  üzerindeki agent konfigürasyonu.

3.       Hyper-V hostlar üzerindeki agent konfigürasyonu ve storage account oluşturulması.

4.       Microsoft Azure üzerinde network oluşturulması ve örnek bir sanal sunucunun replikasyonu.

 

Şimdi ilk bölümümüze geçebiliriz. İlk olarak Microsoft Azure portalımıza gidiyoruz ve aşağıdan NEW diyerek bir Site Recovery Vault oluşturuyoruz. SRV oluşturmak oldukça kolay sadece bir isim ve Region seçiyoruz.

clip_image001

 

Çok kısa bir sürede Site Recovery Vault tumuz oluşuyor.

clip_image002

Site Recovery Vault yaratıldıktan sonra Dashboard’una bakıyoruz. Esasında burada bize nasıl adımlar izleyeceğimiz açıklanmış durumda. İlk bize Recovery tipimizi soruyor. Bunu yukarıda açıklamıştım. Biz tek VMM site ile Azure arasında bir DR planladığımız için onu seçiyorum.

clip_image003

 

Daha sonra Registration Key download ediyorum. Bunun için ilk adımdaki Download a registration key açıklamasına basıyorum ve key im generate edilip download edilebilir duruma geliyor.

clip_image004

Ve yaratılan dosyayı bilgisayarıma indirip, kaydediyorum.

clip_image005

clip_image006

İkinci download edeceğimiz dosya VMM için Provider dosyası. Bunun içinde Download Microsoft Azure Site Recovery Provider for installation on VMM servers açıklamasına basıyoruz ve 7 MB lık setup dosyasını indiriyoruz.

clip_image007

Bu işlemlerin sonunda aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi iki adet dosyamız olması gerekiyor. Bu dosyalarımızı VMM serverımıza kopyalayıp orada kuruluma başlıyoruz.

clip_image008

 

Makalemin ilk bölümünün sonuna geldik, bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.