Cloud Computing

Microsoft Azure Media Service Kurulumu ve Sablon Projenin Kurulumu

Merhaba bulut teknolojileri üzerine yazılım geliştirme aşamaları Microsoft Azure’un varlığı ile beraber hız kesmeden devam etmektedir. Bu yazımızda mevcut Microsoft Azure hesabınız üzerine nasıl bir Media Service oluşturacağınız hakkında basit ve hızlı bilgiler aktarmaya çalışacağım. Ayrıca Microsoft Azure üzerinde Media Service ile beraber oluşturulan Storage Hesabına hazır verilen şablon ile bağlantı ve dosya yükleme aşamasını gerçekleştireceğiz.

 

Öncelikli adım olarak her zamanki gibi bulut üzerinde satın almış olduğumuz veya deneme hesabı olan Microsoft Azure hesabımıza giriş yapıyoruz. Yeni Azure Poral ekranı karşımıza geldiğinde sağ alt köşede bulunan Full Azure Portal butonuna tıklayarak Microsoft Azure Full Portala erişiyoruz. Sağ kısımda gelen menüden Media Service linkine tıklayarak Media Services ekranına ulaşıyoruz.

Evet buraya kadar ulaşabildi isek artık servisimizi oluşturma aşamalarına geçebiliriz.

1 – Create a Media Service Account butonuna basarak aşağıda açılan panelde yer alan Name alanını dolduruyoruz. Eğer daha önceden mevcut bir storage hesabınız yok ise burada yeni bir tane oluşturabilir ve bunu isimlendirebilirsiniz. Ben direkt olarak ne isim verdi ise o şekilde devam ettim ve servis ismimi yazarak sağ alt köşede bulunan OK butonu ile servisimi oluşturmaya başladım.

clip_image002

 

2 – Ok butonuna basmamızın ardından servisimiz oluşturulmaya başlanacaktır. Yaklaşık 3 – 5 dakika alacak bu işlemi aşağıdaki ekranda bekleyerek takip edebiliriz. clip_image004

 

3 – Eğer bu arada Azure hesabınızda servislerin detayı hakkında bilgi almak isterseniz aşağıdaki resimdeki gösterildiği gibi yeşil çizgilerin bulunduğu butona tıklayarak  detayları açabilir ve buradan da servisin neleri oluşturup oluşturmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

clip_image006

 

4 – Servis oluşturulmasının ardından ekranda Aktif olarak servisinizin başarılı bir şekilde oluşturulup aktif olarak başlatıldığını görebiliriz.clip_image008

 

5 –  Servisimiz oluşturuldu ve başlatıldı. Aktif olan servisin üzerine tıklayarak servisin içine giriyoruz ve ana ekranda bulunan Şablon projemizi indiriyoruz. Bu proje bizim Storage hesabımız için otomatik olarak oluşturulmuş bir projedir.

clip_image010

 

 

 

6- Dosya indirilmesini tamamladıktan sonra proje dosyamızı Visual Studio yardımı ile açıyoruz. Direk olarak Microsoft.WindowsAzure NameSpace yüklü olmadığını görüyoruz. Eğer daha önceden herhangi bir Nuget paketi ile bu DLL’leri yüklemiş iseniz otomatik olarak makinanızdan güncelleyebilirsiniz. Biz yok olduğunu var sayarak 7 inci maddeye geçiyoruz.

clip_image011

 

7 – Nuget.org adresine giderek Windows Azure Media Services .Net SDK sını buluyoruz ve PM install komutunu kopyalıyoruz.

clip_image013

 

8 – Visual Studio da Package Manager Consol’u açarak Default Projemizi kontrol ediyoruz ve console kısmına kopyaladığımız install komutunu verip Enter tuşuna basıyoruz.

clip_image015

 

9 – Bir iki dakikalık bir yükleme ardından Successfully added mesajını görmemiz gerekmektredir. Eğer aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaştı iseniz gönlünüz rahat olsun yükleme düzgün tamamlanmıştır. Eğer kırmızı yazılar görüyorsanız internet bağlantınızı, komutunuzu ve geçerli projenizi package manager console’dan kontrol ediniz.

clip_image017

 

10 – Yüklememiz tamam ama bu şablon projesinde bizim için nasıl bir özelleştirme mevcut diye kendimize soru sorabiliriz. Bunun içinde direk olarak proje içerisinde bulunan App.config dosyasına gidiyoruz ve görüyoruz ki appSettings alanında bizim için servis adımız ve bu servise bağlanabileceğimiz bir secure key bulunmaktadır. Microsoft şablon dosyasında biz bu kısım ile uğraşmayalım diye projemizi bizden önce config etmektedir.

clip_image019

11 – Ekstra hiçbir düzenleme yapmadan Run komutu ile projemizi çalıştırıyoruz.Programımız çalışır çalışmaz örnek proje içinde gelen iki video dosyasını upload etmeye başlıyor.clip_image021

 

12 – Bu upload işlemi sürerken Azure Portal üzerinde oluşturmuş olduğumuz Media Service ekranına giderek yukarıda bulunan Content linkine tıklarsanız liste şeklinde aktarımı yapılan dosyaları görebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey bu dosyaların henüz bir URL almamış olmalarıdır. Publish URL kısmından dosyanızın aktarımının bitmesinden sonra işlem görerek link almasını beklemeniz gerekmektedir.clip_image023

 

13 – 12 inci maddede bahsettiğimiz durum Uploadın bitmesi ardından otomatik olarak bir JOB oluşturularak Publish ve videonun işleme süreçleri başlatılır. Akabinde ise Full adresi si ve indirme adresleri ekranda gözükecektir.

clip_image025

 

15 – Çalışma zamanı işleme işlemlerini ise gene Media Servis ekranında bulunan JOBS linkinden bilgi alabilirsiniz. Upload edilen dosyaların serviste işleme süreçleri 100% olduğu zaman publish URL alanları doldurulur ve aktif edilir.

clip_image027

Yukarıda bahsedilen örneğin işlemleri bitmesinin ardından görülen şekli aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image029

 

16 – Son olarak Publish edilmiş dosyalarınızın üzerine tıklayarak aynı ekranda bulunan PLAY butonuna basarak artık yüklemiş olduğunuz dosyayı Azure portalı üzerinden de seyredebiliyor olacaksınız.

clip_image031

 

Media Service Azure üzerinde Blob Storage kullanılır. Table Storage kullanan sevişlerde bulunmaktadır fakat Media servisi direk olarak Data saklama amacında olduğu için Blob olarak kullanılmaktadır.

Microsoft Azure üzerinde kısada olsa media servis oluşturmayı ve beraberinde gelen hazır şablon projenin nasıl kullanılabildiği ile alakalı basit ama faydalı bilgiler vermeye çalıştım. Umarım yazılıma gönül vermiş ya da yeni başlayan arkadaşlarımıza faydalı olmuştur.

Saygılarımla

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu