Haberler

Microsoft, Artırılmış Gerçeklik Gözlüklerini Orduya Satacak

ABD’li teknoloji devi Microsoft, 10 yılda 21,9 milyar ABD Doları değerinde bir anlaşmayla ABD ordusuna artırılmış gerçeklik gözlüğü satacak.

Microsoft ‘un artırılmış gerçeklik gözlükleri, kullanıcıların gerçek ortamlarının üzerine yerleştirilmiş hologramları görmelerine olanak tanıyan HoloLens ürününü temel almakta.

Sözleşme, ABD’de üretilecek 120.000’den fazla gözlük için yapıldı.

Çarşamba günü yapılan açıklamanın ardından Microsoft hisseleri %3 arttı.

Arttırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikten farklıdır, çünkü tamamen yeni bir ortamla değiştirmek yerine, grafikleri kullanıcının mevcut görüş alanına ekler.

Sonuç olarak kullanıcılar, halihazırda gördüklerine dair daha fazla bilgi içeren “uyarı ekranlarını” veya holografları görebilir.

HoloLens 2 için Uygulamalar, Hizmetler ve Çözümler | Microsoft HoloLens

HoloLens, ticari olarak kulaklık başına 3.500 $ ‘a satılıyor. Microsoft bu gözlüğü genellikle özelleştirilmiş yazılım uygulamalarıyla kullanacak olan işletmelere satıyor.

Teknolojinin kullanıcıları arasında mimarlık firmaları, hastaneler, üniversiteler, otomobil üreticileri ve ABD uzay ajansı Nasa yer alıyor.

Sözleşme, Microsoft’un 2018’de ABD Ordusunu artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatmak için kazandığı 480 milyon dolarlık iki yıllık sözleşmeye dayanıyor. O zamanlar sözleşme, anlaşmanın potansiyel olarak 100.000’den fazla kulaklık siparişi ile sonuçlanabileceğini belirtiyordu.

Microsoft, Hololens’in askeri düzeyde bir versiyonu olan Integrated Visual Augmentation System (IVAS) adı verilen prototip oluşturma aşamasında geçtiğimiz iki yıl boyunca ABD Ordusu ile birlikte çalıştı.

Bu çalışmanın ardından şirket, ordunun projenin üretim aşamasına geçtiğini söyledi.

Bir blog gönderisinde Microsoft, kulaklıkların “askerleri daha güvenli tutacağını ve daha etkili hale getireceğini” açıkladı.

Bu gönderide ayrıca, “Program, çeşitli senaryolarda bilgi paylaşımına ve karar almaya olanak tanıyan gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Microsoft’un 2018’de 480 milyon dolarlık IVAS sözleşmesini duyurmasının ardından, en az 94 çalışanı, anlaşmayı iptal etmesi ve “her türlü silah teknolojisini” geliştirmeyi bırakması için şirkete dilekçe vermişti. Artırılmış gerçeklikte sektörün en büyük oyuncularının çoğu, askeri sözleşmelerden konusunda isteksiz davrandı. Ancak Microsoft bu sözleşmeler için rekabet etmekte geri kalmadı.

Kaynak: bbc.com, techcrunch.com

Diğer Haberler

Docker Hub İmajlarında Kriptopara Madenciliği Zararlısı Tespit Edildi
Xiaomi, Elektrikli Araç Pazarına 10 Milyar Dolar Yatırım ile Giriş Yapacak
Xiaomi, Kendi OLED Ekranı Olan Dev Bir Kamera Çıkıntısına Sahip Yeni Amiral Gemisini Duyurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.