Haberler

Microsoft, Android Cihazlarda Intune Sorunları Yaşandığını Onayladı

Microsoft, Android 11’den Android 12’ye yükselttikten sonra bazı Android cihazlarda Microsoft Intune kayıt sorunlarının ortaya çıktığını açıkladı.

Bu sorundan etkilenen müşteriler, yükseltme işlemi sona erdikten sonra Microsoft Intune tarafından yönetilen kaynaklara erişimlerini kaybettiklerini de bildirdiler.

Intune Destek Ekibi, “Şu anda bu sorun, Android Enterprise’a ait kişisel iş profili olarak kayıtlı bazı OPPO, OnePlus ve Realme cihazlarını etkiliyor” dedi.

“Birkaç vaka ile karşılaştık ve Intune Müşteri blogunda yaşanan sorunlar ile ilgili bazı yorumlar gördük. Ardından bu senaryoları cihaz OEM’leri ve Google desteğindeki kişilerimizle paylaştık.”

Microsoft bu sorundan etkilenebilecek cihazların bir listesini de yayınladı:

  1. OPPO cihazlar – OPPO yetkilileri, yaşanan soruna sebep olan temel sebebi bulduklarına inanıyor ve Android 12 için bir sonraki OTA güncellemesinin bir parçası olarak yayınlanacak bir yama çıkarmak için çalışıyorlar.
  2. OnePlus cihazlar – Google, yaşanan sorunun kaynağını ve olası bir yamayı belirlemek için OnePlus ile birlikte çalışıyor.
  3. Realme cihazlar – Google, temel sorunu belirlemek için Realme ile çalışmaya devam ediyor.

Cihaz OEM’leri (orijinal ekipman üreticileri) bu bilinen sorunu gidermek için yamalar geliştirmek ve dağıtmak için Google ile birlikte çalışıyor. Bu sebeple işletim sistemi devi olan firma, etkilenen müşterilere en son işletim sistemi güncellemelerini yayınlanır yayınlanmaz yüklemelerini öneriyor.

Samsung cihazlar da Intune sorunlarından etkileniyor

Şirket ayrıca, Android 12’ye yükselttikten sonra Microsoft Intune’a kayıtlı Samsung cihazlarını etkileyen ve eksik sertifikalar nedeniyle e-posta ve VPN bağlantı sorunlarına yol açan benzer bir sorunun çözümü için de çalışıyor.

Samsung Galaxy cihazları, otomatik yeniden başlatmaların ardından veya yönetilen güncellemeler yüklendikten sonra Intune’un yönetim arayüzünde kurumsal güvenlik gereksinimleriyle uyumlu olmadığını gösteren başka bir Intune hatasından etkileniyor.

Microsoft Intune, kurumsal yöneticilerin Windows, macOS, iOS, iPadOS ve Android uygulamalarını ve cihazlarını yönetmesine olanak tanıyan bulut tabanlı bir hizmet olarak sunuluyor.

Ayrıca, kişisel veya şirkete ait cihazlardan özel verilere erişirken cihaza özel politikaların uygulanmasına da olanak sağlıyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Microsoft, Ev Kullanıcıları İçin Yeni Bulut Tabanlı Microsoft Defender’ı Test Ediyor
CISA, Conti Fidye Saldırılarında Kullanılabilecek Alan Adlarını Paylaştı
Android’in Mart 2022 Güvenlik Güncellemeleri Üç Kritik Hatayı Düzeltti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu