Haberler

Meta Tarafından 400 Milyon Dolara Alınan GIPHY, Shutterstock’a Devredildi

Meta, 2020 yılında 400 milyon dolara satın aldığı GIPHY’yi görsel stok platformu Shutterstock’a devretti. GIPHY nedeniyle Competition and Markets Authority (CPA) tarafından bir haksız rekabet soruşması geçiren Meta, şirketi 53 milyon dolar karşılığında elinden çıkarmak durumunda kaldı. Detaylar haberimizde.

GIPHY

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, Amerikan merkezli kısa döngülü video platformu 400 milyon dolara satın aldı. Çok geniş bir kütüphaneye sahip olan bu platform, Facebook ve Instagram’a entegre edildi. Sonrasında İngiltere merkezli kuruluş Competition and Markets Authority (CMA), Meta’nın GIPHY nedeniyle sosyal medya platformları arasında rekabete engel olduğu ve haksız rekabet ortamı oluşturduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı. Soruşturma sürecinde yapılan müzakerelerde bu haksız rekabet ortamının ancak Meta’nın GIPHY’yi elden çıkarmasıyla sona erebileceği kararına varıldı.  Meta sözcüsü Matthew Pollard, karara ilişkin yaptığı açıklamada “CMA’nın kararı bizi hayal kırıklığına uğrattı ancak bugünkü kararı konuyla ilgili son söz olarak kabul ediyoruz. GIPHY’nin elden çıkarılması konusunda CMA ile yakın iş birliği içinde çalışacağız” ifadelerine yer vermişti.

Tüm bu sürecin ardından Meta, 400 milyon dolar karşılığında satın aldığı GIPHY’yi yaklaşık 53 milyon dolarlık bir anlaşma kapsamında Shutterstock’a devretti. GIPHY kütüphanesinin bundan sonraki süreçte Meta platformlarından kaldırılıp kaldırılmayacağı ise bilinmiyor. Bu satın alımın Shutterstock tarafında özellikle mobil için yapay zeka stratejisini geliştireceği ve şirketin daha fazla reklamverene ulaşıp önemli kazançlar elde edeceği öngörülüyor.

Kaynak

İlginizi Çekebilir: Avrupa Birliği, Meta’ya İhlal Nedeniyle 1.3 Milyar Dolar Ceza Kesti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu