Haberler

Memnun Edici Özellikleriyle Chrome 85 Kullanıma Sunuldu

Chrome 85, 25 Ağustos 2020’de yeterli kararlılığa ulaştı ve son sürüm olarak yayınlandı. Bu son sürümde, Mac ve Windows’da sayfa yüklemelerini hızlandırmayı ve Android telefonlarda daha fazla RAM’den yararlanmayı vaat ediyor.

Gelin gelen güncellemeyle nelerin geliştiğini uzmanların yorumlarını özetleyerek beraber okuyalım. Chrome bu güncellemeyi otomatik olarak arka planda yükleyecektir. Hemen güncellemek isterseniz Chrome tarayıcısında Menü> Yardım> Google Chrome Hakkında’yı tıklayarak güncellemeyi tamamlayabilirsiniz. Güncellemenin ilk saatlerinde tarayıcı üzerinde güncelleme hatası verdiğini belirtelim.

% 10’a Kadar Daha Hızlı

Gün geçtikçe iyileştirmeler ile pazar payını büyüten Chrome, hız ve kaynak kullanımı açısından iyi işler yaptığı ortada. Google Chromium blogunda, % 10’a kadar daha hızlı sayfa yüklenmesi gördükleri aktarılıyor. Aradaki farkı daha iyi anlayabilmek için eski bir versiyon ile güncel versiyon kullanmak farkı gösterecektir.

PlatformTarayıcı Duyarlılığıİlk İçerik BoyamaSpeedometer 2.0
Mac3.9% daha hızlı2.3% daha hızlı7.7% daha hızlı
Windows7.3% daha hızlı3.5% daha hızlı11.4% daha hızlı

Daha az CPU kullanımı için arka planda daha az sekme yüklenmesi

Chrome 85 beta sürümünde bu özellik etkinleştirildi, ancak kararlı bir sürüme ulaşması biraz zaman alabilir. Google, bu özelliği Chrome 86 beta sürümününde ağırlık vererek kararlılığa ulaşacağını söylüyor.

Chrome 85’teki arka plan sekmeleri, beş dakika veya daha uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra maksimum yüzde 1 CPU süresi olacak şekilde azaltılır. Sekmelerin dakikada yalnızca bir kez “uyanmasına” izin verilir. Bu durumda, arka planda bir çok kez sayfa yüklenmesi engellenmiş olunuyor.

Android Chrome Artık 64 Bit

Chrome 85 güncellemesi ile Android 64 bit’e geçiyor. Android 6 yıldır 64 Bit uygulamaları desteklese de Chrome geç kaldığını söylemek mümkün.

Chrome, 64 bit desteğiyle ileri teknoloji telefonlarda bulunan RAM’den daha iyi yararlanmasına olanak tanır. Bu durumda Android sistemlerde Chrome 85 ile daha hızlı olacağını tahmin etmek hiçte zor olmaz. Yalnız, 64 Bit Chrome şimdilik yalnızca Android 10’da olacağını belirtelim.

Uzun URL’ler Varsayılan Olarak Kısaltılacak

Google, adres çubuğunda daha minimalist görünüm sunmaya çalışıyor. Şu anda Chrome kullanıyorsanız adres çubuğuna dokunmadıkça veya tıklamadıkça “cozumpark.com” dan önce “https: // www” görmezsiniz. Chrome 85, bu özelliği daha da geliştirildiğini işaret ediyor.

Bu özellik ayarlarını Chrome 85’te denemek isterseniz, aşağıdakileri adres çubuğuna yazmanız yeterli:

chrome: // flags / # omnibox-ui-show-steady-state-url-path-query-and-ref-on-hover
chrome: // flags / # omnibox-ui-hide-steady-url-path-query-ve-ref-on-etkileşim

Sürükle Bırak Dosya, Başka Sekmede Açılacak

Bir dosyayı Chrome’daki yükleme alanına sürüklebırak ile yüklemek isterken yanlışlıkla alan dışına kaçırırsanız mevcut sayfanın değişeceğini ve çalışmalarınızın kaybolacağı aşikar. Dosya mevcut sekmede açılır ve sizi web sitesinden uzaklaştırır.


Varsayılan olarak Chrome 85, dosyayı mevcut sekme yerine yeni bir sekmede açar. Tıpkı bir dosyayı ekranın üst kısmındaki tab hattına sürükleyip bırakarak yeni bir sekmede açması gibi. Bu özellik ile hata ile yapılan değişikliklerin kaybolmasının önüne geçmek istendi.

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu