Haberler

Facebook, Fransa’ya 106 milyon Euro Vergi Ödemeyi Kabul Etti

ABD’li popüler sosyal platform Facebook, Fransız hükumetine, 2009’dan bu yana 10 yıllık zaman için 106 milyon € ödemeyi planlıyor. Ayrıca 2020 yılı içinde, yüzde 50 daha fazla vergi ödemeyi de kabul etti.

Facebook Fransa sözcülerinden biri yaptığı açıklamada, “Vergi yükümlülüğümüzü ciddiye alıyoruz, faaliyette olduğumuz pazarlarda vergilerimizi ödüyoruz ve vergi yasalarına uyum sağlayıp, anlaşmazlıkları çözmek için vergi idareleriyle yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi. Açıklamada, Facebook’un 2018’den bu yana satış yapısını değiştirdiği ve Fransa çapında reklam verenlerden elde edilen gelirin, kayıt altında olduğu belirtildi.

Amerika’lı büyük dijital şirketler Fransa ile vergi ödemeleri konusunda uzun süredir bir çatışma halindeler. Facebook sözcüsü, ”Bu yıl 8.46 milyon € gelir vergisi ödüyoruz, bu geçen yıla göre yüzde 50’lik bir artış ve 2009-2018 yılları için vergi makamlarıyla 106 milyon € ödeme yapılacağına dair anlaşma yapıldı” dedi.

Fransa ile Amerika arasındaki dijital vergi sorunu, Amerika’nın temmuz ayında Fransa’ya karşı ciddi ithalat vergileri getirmesiyle artmıştı. ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer, Fransa’nın dijital hizmetler vergisinin ayrımcı olduğunu ve ABD’li şirketleri haksız şekilde hedef aldığını belirtirken, 1.3 milyon $, Fransız ürünlerine yüzde 25 ceza uygulanacağını da belirterek adeta misilleme yaptı. Ancak ortamın dah fazla gerilmemesi için cezanın şuan için uygulanmayacağı bildirildi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu