Haberler

MASAK, FTX Borsası Hakkında Soruşturma Başlatıldığını Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK), FTX borsasının müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını açıkladı. Detaylar haberimizde.

MASAK soruşturma görseli

Kripto para borsası FTX geçtiğimiz hafta Amerika’da iflas başvurusunda bulundu. Şirketin CEO’su istifa edip Arjantin’e kaçtı, yerine yeni CEO atandı. Şirketin Türkiye biriminde ise müşteri ödemeleri kademeli olarak yapılmaya başlandı. FTX’in içinde bulunduğu durumla ilgili basında çıkan haberler Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK)’ı harekete geçirdi.

Geçtiğiğimiz yılın Mayıs ayında Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikle birlikte kripto para hizmeti sunan sağlayıcılar da yükümlü kuruluşlar arasına dahil edilmişti.

FTX borsası hakkında soruşturma başlatıldı

FTX borsası hakkında başlatılan soruşturmada borsanın banka hesapları, elektronik para hesapları ve birlikte çalıştığı kripto sağlayıcıları üzerinde yapılan tüm işlemler incelemeye alındı. İnceleme sürecinde askıya alınan işlemlerin sonuçları adli ve idari mercilerle paylaşılacak. MASAK tarafından FTX hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Son günlerde gerek uluslararası gerekse ulusal basın ve yayın organlarında, FTX.com ticari unvanıyla küresel ölçekte faaliyet gösteren bir kripto varlık alım satım platformunun müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği hususlarına ilişkin haberler kamuoyunun malumudur.

Bilindiği üzere, Suç Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Söz konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız görev ve yetkileri çerçevesinde analiz ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Diğer taraftan, basında çıkan haberlere konu FTX.com ticari unvanlı küresel kripto varlık alım satım platformu ile ilişkili olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin işlem ve faaliyetleri, FTX.com’a ilişkin haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha önce Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli tedbirler ivedilikle alınmıştır. Bu tedbirler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren küresel kripto varlık alım satım platformunun ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen görev ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan başka söz konusu ilişkili kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan işlemler, 5549 s. Kn.’nun 19/A maddesi kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri ivedilikle neticelendirilerek ilgili adli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medya Ağı Tumblr Türkiye’de Yasaklandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.