Haberler

Logitech Rally Serisine İki Yeni Ürün Ekliyor

Logitech Rally serisine yeni iki üye ekledi. Rally Bar ve Rally Bar Mini. Şu anda Türkiye’de yalnızca Rally Bar olduğu için bugünkü yazımızda bu ürün üstünde duracağız. Ama birçok özellik açısından Rally Bar ve Rally Bar Mini’nin aynı olduğunu söyleyelim.

Endüstri standartları yeniden belirleniyor!

Rally Bar, orta boy odalar (8-12 kişilik) için tasarlanmış, lensi, hoparlörleri ve mikrofonları bir arada sunan bar formunda bir video konferans kamerası. Açıkçası sahip olduğu özellikler sayesinde endüstri standartlarını yeniden belirliyor diyebiliriz. Kullanımı ve yönetimi gerçekten çok kolay olan bu yeni video konferans cihazı sinema kalitesinde görüntü ve ses sunmayı başarmış. Ve bunu çok modern ve zarif bir tasarımla kullanıcıya sunuyor. Ayrıca opsiyonel aksesuar açısından oldukça zengin olan bu ürünü, mimari tasarım farketmeksizin birçok odanıza rahatça konumlandırabilirsiniz.

İster kendi bilgisayarınızla isterseniz dokunarak!

Rally Bar kullanım seçenekleri açısından da ihtiyaçları tam karşılar nitelikte. Rally Bar’i orta boy odanıza yerleştirip, içinden çıkan USB kablosu vasıtasıyla kendi bilgisayarınıza takarak kullanabilirsiniz. Buna USB tak-calıştır ya da Kendi Cihazını Getir konsepti diyoruz. Bu zaten hali hazırda Logitech’in tüm diğer video konferans cihazları için kullanılan yöntem. Ancak Rally Bar serisi ile gelen en önemli yenilik, opsiyonel bağlayabileceğiniz bir dokunmatik panel sayesinde PC’ye ihtiyaç duymadan, direkt cihaz içinde bulunan ve Logitech’in CallobOS diye adlandırdığı işletim sistemi yoluyla “cihaz modu”nda kullanabilmeniz. Yani bu yöntemi tercih ettiğinizde artık kendi bilgisayarınızı getirmenize gerek yok. Toplantı saatinde orada bulunmanız ve paneldeki davete dokunmanız yeterli. Tüm sistem otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. Şu an için Zoom, Pexip, Ring Central ve GoToMeeting yazılımları ile tam uyumlu olarak çalışmaktadır. Temmuz ayında ise Microsoft Teams güncellenmesi gelecek. Ancak Rally Bar’ın, bu yazılımların lisanslarını içermediğini belirtmemiz gerek. Rally Bar size lisans sunmuyor, sadece bu iş birliği yazılımlarından daha fazla verim almanızı sağlayan donanım setini sunuyor.

Her zaman çerçeve içinde kalın!

Rally Bar ile sahip olacağınız diğer bir devrimsel özellik ise Rightsight teknolojisi. Otomatik çerçeveleme olarak adlandırabileceğimiz Rightsight teknolojisi, toplantı katılımcılarının sayısına ve oda içindeki konumuna göre kamera açısını otomatik olarak ayarlıyor. Örneğin tek kişilik bir toplantı başlattınız. Kamera sizi görüyor ve yeteri kadar zoom yaparak sizi çerçevenin içine alıyor. Daha sonra birkaç kişinin daha katıldığını düşünün. Kamera bu kişilerin de oda içindeki konumunu tespit ettikten sonra PTZ hareketini yapıyor ve artık tüm katılımcılar görünür hale geliyor. Aslında Meetup ve Rally Plus ile 2 yıldan fazladır piyasada olan bu özelliği Rally Bar’da farklı kılan ise ürünün üstünde bulunan yapay zekâ gözü. Bu göz 150 derecelik sabit bir açı ile devamlı odayı taradığı için açıkçası hiç kayıpsız şekilde kişileri tespit ediyor ve otomatik çerçeveleme hareketini daha akıcı ve hızlı yapıyor.

Uzaktan görün ve yönetin!

Son olarak da özellikle IT departmanlarının çok hoşuna gidecek bir özelliğinden bahsedelim: Logitech Sync. Logitech Sync, Logitech’in video konferans cihazlarını uzaktan yönetebileceğiniz bir portal. Kameralar internete bağlı olduğu sürece, bu cihazları uzaktan izleyebilir, sorun olup olmadığını tespit edebilir, tüm cihazlarınız için planlı güncellemeler yapabilirsiniz. Rally Bar’ın bu konuya getirdiği yenilik ise artık cihaz üstünde network bağlantısının olması. Yani yeni Rally Bar serisini, bu portal üzerinden yönetmek için illa ki bir PC’ye bağlamanıza gerek kalmayacak. USB tak-calıştır konsepti ile kullansanız bile şirket ağınıza bağlı kalabileceği için uzaktan yönetmek ve güncellemek mümkün. Ayrıca bu portal, Zoom Device Management Center ve Teams Admin Center ile de entegre olabilmekte. Belki sadece 1-2 odanızda video konferans cihazı kullanıyorsanız size çok gerekli gelmeyebilir. Ama 5+ sayıda odanızda video konferans planlıyorsanız çoğu zaman sizin için hayat kurtarıcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu