Haberler

Linux Mint’in Yeni Kararlı Versiyonu Olan 20.3 Yayınlandı

Linux Mint, 2025 yılına kadar güvenlik güncellemelerini alacak uzun vadeli bir destek sürümü olarak kod adı ‘Una’ olan 20.3 sürümünü yayınladı.

Uzun vadeli destek sürümleri, son teknoloji yazılımlar ve deneysel özellikler yerine kararlılığı tercih edenler içindir, bu nedenle Linux Mint 20.3, aynı sistemi önemli değişiklikler olmadan yıllarca sürdürmek isteyenler için idealdir.

Mint, Windows kullanıcılarına daha aşina olacak ‘Cinnamon’ adlı bir masaüstü ortamıyla birlikte bir Ubuntu tabanı kullanan, bugün mevcut olan en popüler ve yaygın olarak kullanılan Linux dağıtımlarından biridir.

Mint’in bu kadar popüler olmasının nedeni, esas olarak, tescilli format kodekleri, kapalı kaynaklı GPU sürücüleri ve önceden yüklenmiş çeşitli yardımcı multimedya uygulamaları ile birlikte sunduğu kullanıma hazır deneyim olarak açıklanabilir.

Bu özellikler, kullanıcıların başka birçok paket yüklemeden Linux dağıtımını kullanmaya başlamalarını sağlar.

Linux Mint 20.3 running Cinnamon 5.2
Linux Mint 20.3 üzerindeki Cinnamon 5.2 masaüstü

Yeni versiyon ile birlikte gelen yenilikler

Linux Mint 20.3’ün öne çıkan diğer özellikleri ise şunlar:

  • Karanlık mod artık uygulamalarda ve DE öğeleri de olmak üzere birçok ekranda mevcut ve daha tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.
  • Hypnotix IPTV oynatıcısında, kullanıcı arayüzünde iyileştirmeler ve yeni bir arama işlevi eklendi.
  • ‘Thingy’ adlı yeni bir Belge Yöneticisi tanıtıldı.
  • Yapışkan Notlar uygulamasına arama işlevi eklendi.
  • Tüm temalar modernize edilmiş bir görünüm kazanve karanlık mod için optimize edildi.
  • Baskı ve tarama sistemine, HP’nin yeni modellerinin de desteği getirildi.
  • Xreader PDF okuyucuya manga okuma modu eklendi.
Thingy app managing documents on the new Mint
Yeni belge yöneticisi Thingy

Cinnamon masaüstü ortamı sizin için uygun değilse, Linux Mint 20.3, MATE ve XFCE olmak üzere iki farklı seçenek daha sunuyor.

MATE, on yıl önce durdurulan bir masaüstü ortamı olan GNOME 2’nin bir devamı niteliğinde, bu nedenle daha nostaljik bir görünümünü tercih edenler için daha uygun olacaktır.

XFCE ise, modern görünümü biçim ve işlev açısından sadelikle dengeleyerek gelişen kullanışlı ve hızlı bir masaüstü ortamıdır.

Halihazırda Linux Mint kullanıyorsanız ve en son sürüme nasıl yükselteceğinize ilişkin talimatlar arıyorsanız, Mint’in resmi kılavuzundaki adımları izleyebilirsiniz.

Yeni temayla ilgili bazı sorunlar ve düzeltilmesi kolay bazı hataların yanı sıra, hafta sonu yükseltme yapan çoğu kullanıcı kullanım deneyimlerinin iyi olduğunu bildiriyor.

En son ISO’yu indirmek ve yükseltmenin önerilen yolu olan temiz bir yükleme gerçekleştirmek için de resmi duyuru sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

E-İmza Yükleme 50 İlde Başlıyor
Google, Akıllı Hoparlör Patent Davasını Kaybetti
SonicWall: Y2K22 Hatası Email Security ve Güvenlik Duvarı Ürünlerini Etkiliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu