Haberler

Google, Akıllı Hoparlör Patent Davasını Kaybetti

Akıllı hoparlör firması Sonos, firmanın ihlal ettiğini söylediği patentler nedeniyle Google’a karşı başlattığı büyük yasal savaşı kazandı.

Alınan karar, Google’ın patent kullanımında haksız bulunduğu akıllı hoparlörlerinin ve diğer akıllı ev teknolojilerinin ABD’ye ithal edilemeyeceği anlamına geliyor.

Sonos, Google’ın lisans ücreti ödemeyi reddetmesi durumunda satışa sunmuş olduğu hoparlörlerinin oldukça zor durumda kalacağını iddia ediyor.

Ancak teknoloji devi, herhangi bir olumsuzluğu önlemek için hâlihazırda geçici çözümler üzerinde çalıştığını açıkladı.

Google, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun kararına katılmadığını ve “Sonos’un ortaklığımız ve fikri mülkiyetimiz hakkındaki anlamsız iddialarına karşı kendilerini savunmaya devam edeceklerini” söyledi.

Komisyon Google’ın, Sonos’un şikayet ettiği beş patenti de ihlal ettiğini tespit etti ve Ağustos 2021’de alınan bir ilk kararı onaylamış oldu.

Google Home Mini Smart Speaker

Patentler, farklı odalarda bulunan hoparlörler ve bu odalardaki hoparlörlerin aynı ses seviyesinde müzik çalmak için nasıl senkronize edildikleriyle ilgili bir teknolojiyi içeriyor.

“Multi-room audio”, ilk piyasaya sürüldüğünde Sonos’un göze çarpan özelliklerinden biriydi ve 2005’te şirkete CES teknoloji gösterilerinde yenilik ödülü kazandırdı.

Sonos baş hukuk görevlisi Eddie Lazarus’un yaptığı açıklamaya göre, ABD’de alınan karardan etkilenen özellikler şunlar: “Ev ses sistemlerini kontrol etmek, birden fazla hoparlörün senkronizasyonu, farklı hoparlörlerin bağımsız ses kontrolü ve hoparlörlerin stereo eşleştirmesini sağlamak.”

Lazarus ayrıca, “Google’ın, ithalat yasağını aşacak şekilde ürün özelliklerini düşürme veya ortadan kaldırma olasılığı var” dedi.

“Alternatif olarak, Google diğer şirketlerin de yaptığı gibi haksız bir şekilde kullandığı teknolojiler için adil bir telif hakkı ödeyebilir.”

Ancak Google, ticaret komisyonunun Google tarafından geliştirilen yeni sistemle ilgilenmediğini söyledi.

Bununla birlikte Google Nest akıllı ev geliştirici ekibi, kullanıcıların, “her hoparlörü ayrı ayrı ayarlamaları gerekeceğini” ve “telefonunuzun fiziksel ses düğmesini kullanarak hoparlör grubu sesinizi artık değiştiremeyeceklerini” belirten bir bildiri yayınladı.

Kurulumu tamamlamak için az sayıda kullanıcının özel bir uygulama kullanması da gerekebilir.

Bir Google sözcüsü, “Bugünkü karara katılmasak da, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun değiştirilmiş tasarımlarımızı onayladığını biliyoruz ve ürünlerimizi ithal etme veya satma serbestimizi etkilemesini beklemiyoruz” dedi.

Google ayrıca “daha fazla denetim talep edeceğini” söyledi.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

SonicWall: Y2K22 Hatası Email Security ve Güvenlik Duvarı Ürünlerini Etkiliyor
VMware Horizon İçin Kritik Log4Shell Uyarısı Geldi
Turkcell TV+ Fiyatları Zamlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu