Donanım

Kusursuz Bir Wireless Deneyimi İçin Zyxel’ i Seçin

Günümüzde internet bağlantısı herkes için önem taşıyor. Oteller, okullar, yurtlar, hastaneler, hava limanları ve özel şirketler insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu ve hemen herkesin internet erişimine ihtiyaç duyduğu mekanlar.

 

Çok sayıda kişiye aynı anda yüksek bant genişliği, yüksek hız ve güvenilir internet bağlantısı sunabilmenin bazı püf noktalarını bilmekte yarar var. Bu önemli noktaları bilerek ürün tercihi yaptığınızda sorunsuz ve verimli çalışan, kullanıcıları memnun eden bir altyapıya sahip olabilirken, hatalı tercihlerde bulunmak ilerleyen günlerde de kullanıcı şikayetleri ve cihaz konfigürasyonları ile mücadele etmek zorunda bırakabilir.

 

İnsanların yoğun olarak bulundukları ortamlarda sorunsuz bir Wi-Fi ağ hizmeti sunabilmek için network işinin uzmanı, inovatif ürünleri ile sahadaki sorunlara akıllıca çözümler geliştiren Zyxel’in bu problemleri nasıl çözdüğüne bakabiliriz.

 

# Access Point’leri sık yerleştirmek çözüm değildir, performans düşüşüne sebep olabilir

Çok sayıda accesspoint (AP) yerleştirmek performans artışı yerine aksine performans düşüşüne sebep olabilir. Bu durum hem daha çok para harcamanıza hem de verim alamamanız anlamına gelecektir. Dolayısı ile çok sayıda accesspoint kurmak tek başına bir çözüm değildir. Çünkü aynı kanaldan yayın yapan erişim noktaları (Access Point), kullanıcıların cihazlarında parazitlenmeye sebep olarak performans kaybı oluşturabilir. Örnekle açıklamak gerekirse, birisi size gideceğiniz adresi tarif ederken, hemen yanınızda bir diğer kişi size başka bir şey anlattığında iki kişinin söylediğini de dikkatlice dinleyip anlamak mümkün olmayacaktır. Elimizdeki telefonlar, tabletler, bilgisayarlar da bir erişim noktasından sinyal alırken, aynı kanalı kullanan diğer accesspoint ’in sinyalleri parazit oluşturacaktır.

 

Access Point’lerin sinyallerinin client cihazlarda parazit oluşturmaması için Zyxel’in etkili ve ödüllü bir çözümü var: Zyxel Akıllı Anten Teknolojisi. Akıllı anten özelliğine sahip bir AP, yakınındaki bir başka AP’in sinyalini aldığında, kendi sinyal menzilini azaltmak için paternini otomatik olarak değiştirerek, diğer AP yönünden gelen sinyal ile çakışmasını önüne geçiyor. Benzeri şekilde kendisine bağlı bir client cihaz uzaklaştığında, otomatik olarak menzilini artırarak, kullanıcının cihazına hizmet vermeye devam ediyor. Aynı anda çok sayıda istemciye yüksek performans sunabilmesi için Akıllı Anten teknolojisi 700’den fazla sinyal paterni barındırıyor.

 clip_image002

 

Üniversite ortamında yapılan bir teste göre, diğer marka AP’lere göre sinyal girişimlerini önleyerek istemci cihazlarda sinyal paraziti oluşumunu önlemede çok daha yüksek bir başarı ile yüzde 75 performans sergilediği ortaya koyulmuş. (Zyxel’in yanı sıra testte yer alan Aruba, Cisco ve Ruckus 802.11ac cihazların testte sergiledikleri performansa dair bilgileri incelemek isterseniz şu sayfayı ziyaret edebilirsiniz).

 

# Yüksek hız sunan 5 GHz frekansının dar menzil sorunu çözüldü

Birçok kurum ve kuruluş 1 Gbps bant genişliğine sahip 802.11ac protokolünü destekleyen bir Wi-Fi ağı kurmak istiyor. Ancak 5 GHz frekansında çalışan bu yeni teknolojiye geçerken elindeki mevcut 802.11n cihazları değiştirmenin de yeterli olmayacağı endişesi taşıyor. Çünkü yüksek frekans, daha kısa menzil anlamına geliyor. Yüksek hız sağlayan bu yeni teknolojinin handikabı ise daha dar kapsama alanı sunması. Bu sebeple işletmelerin genellikle uyguladıkları yöntem, yeni bir saha analizi yaparak, sinyal seviyesinin düşük olduğu noktalara ek Access Point’ler kurmak oluyor. Bu ise hem maliyetli hem de zaman alan bir yöntem.

clip_image004

 

Az önce bahsettiğimiz Akıllı Anten Teknolojisi, 802.11n ve 802.11ac’yi aynı anda destekleyen Zyxel WAC6500 serisi AP’ler ile bu sorunu çözüyor. Mevcut networkü yeniden tasarlamak veya yeni AP’ler eklemek zorunda kalmadan, 700’den fazla patern ile sinyal gücünü ve yönünü otomatik olarak ayarlayan WAC6500 802.11ac teknolojisine geçişi mümkün kılıyor.

 

# Otel seçiminde Wi-Fi birinci öncelik oldu

Dijital yaşam hayatlarımızda daha çok yer ettikçe önceliklerimiz de buna bağlı olarak değişim gösteriyor. Uluslararası hizmet ağı ile dünya çapında otel rezervasyonları yapan Hotels.com tarafından yapılan bir araştırmaya göre gerek iş gezisi için gerekse tatil için otel rezervasyonu yapan müşterilerin birinci sıradaki önceliği, otelde Wi-Fi hizmeti bulunması olmuş durumda.

clip_image006

Çözüm için Zyxel’den üç muhteşem cihaz

Zyxel, profesyonel Wireless ürünleri ile konaklama, eğitim, sağlık, ulaşım, kamu, kobi ve büyük ölçekli şirketlerin, hatta servis sağlayıcılarının ihtiyaçlarına yönelik, ileri teknolojiye sahip inovatif birçok ürün geliştiriyor.

 

Özellikle otel, okul, yurt, hastane, hava limanı gibi insanların yoğun olarak bulunduğu lokasyonlara sahip kurumlar için ideal çözüm alternatifi olabilecek üç ürünü özelliklerinden kısaca bahsetmek, değerlendirmenizi tavsiye etmek istiyorum. Ben aşağıda otel örneğini ele alarak anlatacağım ama aynı faydaların diğer kurumlar için de geçerli olduğunu göz önünde bulundurarak okumanızı rica ediyorum.

 

NWA1123-AC PRO 802.11ac Dual-RadioStandalone Access Point

 

clip_image008

NWA1123-AC PRO, 1.75Gbps’ye kadar kablosuz veri hızına sahip dual-radio, 3×3 MIMO standalone çalışabilen bir Access Point. Otel misafirlerinin video ve fotoğraf gibi multimedya erişimini kolaylıkla ve gecikme yaşamadan, yüksek hızlı GigabitWi-Fi deneyimi ile yapmasını sağlar.

clip_image010

 

Çift radyo özelliğine ve çift yönlü monte edilebilir tasarıma sahip kablosuz erişim noktası olarak çalışan NWA1123-AC PRO hem tavana hem de duvara monte edilip buna uygun optimize olarak çalışabiliyor.

clip_image012

 

Dual optimize anten sayesinde Wi-Fi planlaması da basit hale geliyor. Kurulum sırasında duvar veya tavan seçimi hem fiziksel olarak hem de konfigürasyon ile yazılımsal olarak yapılabiliyor. NWA1123AC Pro üzerindeki ledler ile ayarlanan anten paterni de rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

 

Otel odalarındaki misafirlerin led ışıklardan rahatsız olmaması için LED’lerin kapatılabilme özelliği ile otel misafirlerine rahat bir oda deneyimi sunabilirsiniz.

 

ZON ve ZAC araçlarıyla birlikte 15 adede kadar AP’inkonfigürasyonu tek seferde yapılabilir.

 

 

Basit Kurulum

NWA1123-AC PRO’nun kurulumu 5 adımlı basit bir süreç olarak tanımlanabilir.

 

          Kurulum sihirbazında ilk adımda bulunduğunuz ülkeyi seçiyorsunuz.

          İkinci adımda saat dilimini seçiyoruz.

          Üçüncü adımda bağlantı tipini belirtiyoruz.

          Dördüncü adımda tercih ettiğimiz radyo kanalını seçiyoruz.

          Beşinci ve son adımda cihazın SSID ve parola ayarlarını yaparak işlemi tamamlıyoruz.

 

 

Yük dengeleme ve DCS özelliği

 

NWA 1123-ACPRO’nun daha fazla cihaza daha kaliteli bağlantı sağlamasını sağlayan 3G / 4G parazit önleme özelliği, mükemmel alım hassasiyeti ve dinamik kanal seçimi sağlayan DCS özelliği bulunuyor.

 

Yük dengeleme ve akıllı istemci yönlendirme özellikleri sayesinde verimli bir kablosuz ağa sahip olmanızı sağlar.

 

 

clip_image014

 

NWA 1123-AC PRO, ZyxelUnified ve Unified Pro serisi ile uyumlu WDS (Wireless Distribution System) çalışabilmesi sayesinde kapsamanın genişletilebilmesini destekliyor. Bu özelliği sayesinde otelin (veya okulun / hastanenin vb. kuruluşların) koridorlarında, lobisinde, kafe / restoranında rahatlıkla yeterli ve verimli bir Wi-Fi ağı oluşturmak mümkün olabilir.

 

 

WAC6103D-I 802.11ac Dual Radio Dual-optimizedAntenna 3×3 Access Point

clip_image015

WAC6103D-I, dual-optimize anteni ile 1.75Gbps’ye kadar veri aktarım hızları sunabiliyor. Yüksek performanslı, 802.11ac 3 spatial streams destekleyen bir Access Point. Ayarlanabilir anteni sayesinde, hem tavan hem de duvara monte edilen kurulumlarda yüksek performans sağlıyor. Kullanıcı dostu özellikleri ile saniyeler içinde fiziksel geçiş veya GUI aracılığıyla anten düzenlerinin ayarlanmasını yapabilirsiniz. Önceden mesleki bilgi bulunmasına gerek olmadan anten aksesuar seçimi veya sinyal kapsama ince ayarını kolayca yapabilirsiniz.

clip_image016

 

Ultra-hızlı, Ultra-ince bir 802.11ac Access Point. Üstelik 2017 Tayvan Mükemmeliyet ödülüne sahip. 32 mm ultra-ince tasarımı ile her ortamda estetik ve şık görünümü ile sizin işletmenizde de mükemmel uyum sağlayacaktır.

 

Dinamik Kanal Seçimi (DCS), yük dengeleme ve akıllı istemci yönlendirmeözellikleriyle verimli bir kablosuz ağa sahip olmanızı sağlar.

 

Otel misafirlerinin video ve fotoğraf gibi multimedya erişimini kolaylıkla gecikme yaşamadan yüksek hızlı Gigabit Wi-Fi deneyimiileyapmasını sağlar.

 

Çift radio ve çift monte edilebilir kablosuz erişim noktası olarak çalışan WAC6103D-I  hem tavana hem de duvara monte edilip buna uygun optimize olarak çalışabiliyor.

 

clip_image017

clip_image018

 

 

Dual optimize anten sayesinde Wi-Fi planlaması da basit hale geliyor. Kurulum sırasında duvar veya tavan seçimi hem fiziksel olarak hem de konfigürasyon ile yazılımsal olarak yapılabiliyor.

clip_image020

 

WAC 6100 serisinde de yine otel misafirlerini düşünülerek LED’lerin kapatılabilmesi özelliği bulunuyor. Bu sayede otel misafirlerine rahat bir oda deneyimi sunabilirsiniz.

 

clip_image022

ZON ve ZAC araçlarıyla birlikte 15 adede kadar AP’inkonfigürasyonu tek seferde yapılabilir.

 

WAC6500 Unified Pro 802.11ac Smart Anten Dual Radio Access Point

 

clip_image023

Bu Access Point ailesi, 802.11ac geçişi yapmak isteyen tüm kuruluşlar için mükemmel bir seçim. Onu bu kadar mükemmel hale getiren özelliklerinin başında yenilikçi anten yapısı geliyor. Yazımızın başında da değindiğimiz Akıllı Anten teknolojisine sahip olan WAC6500 Unified Pro ailesi, yüksek performanslı Wi-Fi erişimini temin etmek için 700’den fazla optimize edilmiş sinyal paternine sahip. Akıllı Anten teknolojisi sayesinde diğer Access Point’lerden gelen sinyallerin parazit oluşturmasını önlerken, kendisine bağlı client’lara mükemmel erişim sağlamak için sinyal paternini otomatik olarak değiştirerek, sinyal kapsama alanını hareket halindeki kullanıcıyı takip ederek dinamik olarak değiştirebiliyor. Yenilikçi özellikleri birçok ödülle de belgelenmiş bir Access Point.

 

1 Gbps hızlara erişmeyi sağlayan 802.11ac geçişi yapmak isteyenler için mükemmel bir seçim olduğunu belirtmiştim. Bilindiği gibi 802.11ac, 5 GHz frekansında hizmet veren bir teknoloji. Ancak bir handikapı var, frekans yükseldiğinde sinyal menzili azaldığı için kapsama alanı da daralıyor. Buna çözüm olarak birçok şirket fazladan Access Point kurulumu yaparak tüm alanı kapsama alanına alma yolunu tercih edebiliyor. Ancak bu da hem ekstra maliyete hem de ortamda daha fazla Access Point bulunduğu için sinyallerin birbirine parazit yapmasına sebep olabiliyor.

 

İşte tam da bu noktada WAC6500 Unified Pro, mükemmel bir çözüm olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Öncelikle sizi yeniden saha sinyal analizleri yapmaktan, fazladan Access Point almaktan kurtarıyor. Yani şu anda kaç accesspoint’e sahip bir ağınız varsa aynı sayıda WAC6500 Unified Pro ile 802.11ac’ye geçiş yapabilirsiniz.

 

Size sağlayacağı diğer faydaları arasında ise şunları sayabiliriz:

 

       Otel Lobileri, hastaneler, kampüs alanları ve Konferans/Toplantı Odaları gibi yoğun lokasyonlar için ideal çözümdür

       ZyxelAkıllı Anten teknolojisi yoğun lokasyonlardaki zorlukları çözer ve otel lobisi konferans ve toplantı odalarında her istemcinin her zaman en iyi performans ile çalışmasını sağlar.

       Güçlü sinyaliyle duvar veya diğer sinyali engelleyebilecek objelerden geçebilmesi ile otel odalarında kör noktaları yok eder. Otellerde iyi bir Wi-Fi servisi sağlamak, müşteriler için en temel memnuniyet etkenlerinden birisidir.

       Güvenilir bağlantı sağlaması sayesinde videolarda gecikme olmadan izlemeyi mümkün kılar

       İstemci-bağımsız yapısı ile farklı cihazlara sahip birçok otel konuğunun sıkça bağlantı yapmasını destekler

       İleri düzeydeki IEEE 802.11ac teknolojisi desteği ile 2×2 modeller ile toplam 1.3Gbps hızına kadar,  3×3 modellerle  toplam 1.75Gbps hızına kadar destek sunar.

       Zyxel Akıllı Anten gürültü seviyesi problemini elimine ederken en iyi performansın en zorlu koşullarda sunulabilmesini sağlar

       Yüksek güvenilir donanımı sektördeki en dayanıklı elektronik malzemeler sayesinde daha tasarım aşamasının başlangıcında belirlenirken bu sayede ürün güvenilirliğinden emin olunur.

 

clip_image025

 

       Sektörde lider çıkış gücü değeri olan 30 dBm’e kadar yükseltilebilen çıkış gücü ve -102 dBm kadar düşük sinyal seviyelerinde alış hassasiyetine sahiptir.

       Çift yazılım desteği ile ileri düzeyde güvenilirlik sağlar

       APFlex™ ile Otomatik IP yapılandırmasını ve cihaza hiç dokunmadan AP modunu değiştirmeyi sağlar, kurulum öncesi hazırlığı ortadan kaldırır

       DCS en uygun kanalın bulunmasını sağlar

       Dinamik kanal Seçimi, yük dengeleme ve akıllı istemci yönlendirmeözellikleriyle verimli bir kablosuz ağa sahip olmanızı sağlar.

       Alet kullanmadan kurulum özelliği donanım kurulumunu hızlı ve kolay hale getirir.

 

 

clip_image026

 

 

       ZyxelOne Network deneyimini Zyxel ZON, ZAC and ZWO yazılım araçlarıyla en üst seviyede yaşatır

 

clip_image028

 

Otellerin global tercihi

Zyxel, hospitality yani konaklama sektörünü uzun yıllara dayanan tecrübesi ile yakından tanıyor. Otelin odasındaki müşterinin ihtiyacı ile lobisinde, toplantı odasında ya da  havuz başındaki müşterinin ihtiyaçlarını, ortam şartlarına en uygun çözümleri geliştiren uluslararası bir teknoloji lideri.

 

Zyxel çözümleri dünya çapında 201.000’i aşkın sayıda odaya sahip 6.200’den fazla otelde kullanılıyor. İnternete bağlantısı olan müşterinin mutlu müşteri olduğunun bilinci ile otellerin misafirlerini en iyi şekilde ağırlamalarına, kaliteli hizmet deneyimi yaşamalarına yardımcı oluyor.

 

Otel, okul, öğrenci yurdu, hastane, hava limanı gibi çok sayıda insanın bir arada bulunduğu mekanlar başta olmak üzere tüm kobi ve büyük şirketlere Zyxel uzmanlığı ve teknolojisinin ürünü olan bu Access Point’leri değerlendirmelerini öneriyorum.

 

Kullanılan Ürünler

       802.11ac Dual-Radio Standalone Access PointNWA1123-AC PRO

       802.11ac Dual Radio Dual-optimized Antenna 3×3 Access PointWAC6100 Series

       802.11ac Dual Radio Unified Pro Access Point WAC6500 Serisi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.