Haberler

iOS 16.3 Güncellemesi “İleri Düzey Veri Koruma” İle Geliyor

Apple, bir süredir beta sürümde test ettiği iOS 16.3 güncellemesini önümüzdeki hafta yayınlayacak. Yeni güncelleme iPhone 14 Pro serisinde ortaya çıkan ekran sorunlarını iyileştirirken iOS 16.2 ile çıkan ileri düzey veri koruma sistemi de küresel olarak kullanıma açılacak. iOS 16.3 güncellemesi ile birlikte gelecek yenilikler haberimizde.

iOS 16.3 Güncellemesi

Apple’ın bu ay yayınlaması beklenen iOS 16.3 güncellemesi hakkında ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Test aşamasındaki beta sürümünde FIDO sertifikalı güvenlik anahtarları desteğiyle öne çıkan yeni güncelleme iOS 16.2 sürümüyle çıkan ileri düzey veri koruma sistemini de tüm dünyadaki kullanıcılar için getirecek. iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modellerinde yaşanan ekran sorunlarını da iOS 16.3 güncellemesi ile düzeltilecek. Apple, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile bu modellerde yaşanan sorunların donanımsal değil yazılımsal bir sorun olduğunu, üzerinde çalışmaya devam ettiklerini ve yeni güncelleme ile sorunun tamamen ortadan kaldırılacağını açıklamıştı. Konu hakkında detaylar için Apple, iPhone 14 Pro Serisinde Ortaya Çıkan Ekran Sorununu Araştırıyor başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

İleri Düzey Veri Koruma Sistemi Tüm Dünyaya Açılıyor

iOS 16.2 güncellemesi ile uçtan uca şifreleme altyapısı daha fazla iCloud verisi için kullanılmaya başladı. Advanced Data Protection ya da İleri Düzey Veri Koruma ismindeki bu sistem cihaz yedeklemeleri, mesaj yedekleri, iCloud Drive, fotoğraflar, notlar, hatırlatmalar, Safari yer imleri, sesli notlar, cüzdan kartları ve Siri kısayollarını da uçtan uca şifreliyor. Yeni güncellemede küresel olarak kullanıma açılacak olan özelliği Apple şu şekilde tanımlıyor;

“iCloud, güvende tutmak için verilerinizi şifreler. İleri Düzey Veri Koruma, listelenen iCloud verilerinin şifresinin yalnızca güvenilir aygıtlarınızda çözülebildiğinden emin olmak ve böylece bulutta veri sızıntısı olduğunda bile bilgileriniz korumak için uçtan uca şifreleme kullanır. Apple, verilerinizi kurtarmak için gerekli anahtarlara sahip olmadığından hesabınıza erişiminizi kaybetmeniz durumunda İleri Düzey Veri Koruma’yı kullanmak için alternatif bir kurtarma yöntemi ayarlamak gerekir.”

Beta sürümde test edilen FIDO sertifikalı güvenlik anahtarları hakkında ise Apple’ın açıklaması şu şekilde;

“FIDO Sertifikalı güvenlik anahtarları, oturum açtığınızda kimliğinizi doğrulamak için kullanabileceğiniz üçüncü parti donanımlardır. Fiziksel güvenlik anahtarları, kimlik avına ve hesabınıza yetkisiz erişime karşı güçlü koruma sağlar. Fiziksel bir güvenlik anahtarı, oturum açarken veya parolanızı sıfırlarken cihazlarınıza gönderilen doğrulama kodlarının yerini alır.”

Apple’ın iOS 16.3 güncellemesi ile birlikte iPadOS 16.3, macOS 13.2, tvOS 16.4 ve watchOS 9.3 güncellemelerini de yayınlaması bekleniyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu