Haberler

İngiltere’de 5G Baz İstasyonu Yangınları

İngiltere’de 5G ve korona virüsü arasında bir bağ olduğunu iddia eden komplo teorisine inanan kundakçılar baz istasyonu yaktı.  BBC geçtiğimiz hafta en az üç baz istasyonunun ateşe verildiğini bildirdi.

Birleşik Krallık Vodafone CEO’su Nick Jeffery, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Bugün, bu ulusal kriz döneminde kundakçıların cep telefonu direklerine bir dizi kundakçılık saldırısı gerçekleştirdiğini bildirdiğim için üzgünüm.” dedi ve bu durumun artık ulusal güvenlik meselesi olduğunu ekledi.

 Söz konusu komplo teorilerinin temeli salgının yakın zamanda 5G alt yapısının yaygınlaştığı Çin’in Wuhan kentinde başlamasına dayanıyor. İngiltere’de söylentileri araştıran bağımsız organizasyon “Full Fact”, bu iddiaların yanlış olduğunu, virüsün doğal olarak kalabalık şehirlerde yayıldığını belirtti. Ayrıca virüsten etkilenen ülkeler arasında Japonya ve İran gibi 5G altyapısı olmayan ülkeler var.

Komplo teorilerinin çıkış kaynağının YouTube ve Facebook’da yayınlanan bir video olduğu düşünülüyor. Diğer yandan 26 Mart’ta “Koronavirus: 5G wifi ağlarının hastalık için ‘hızlandırıcı’ gibi davranabileceğinden korkuluyor” başlığıyla komplo teorisini haber yapan Daily Star, haber başlığını “Koronavirus: Aktivistlerden tuhaf iddia, 5G hastalık için ‘hızlandırıcı’ gibi davranıyor olabilir” olarak değiştirdi.

Ayrıca bir YouTube sözcüsü Business Insider’a video paylaşım sitesinin politikalarını ihlal eden, zararlı davranış ve bilginin yayılmasını sağlayan videoları aktif olarak kaldıracağını söyledi.

Kaynaklar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.