Haberler

İngiliz Dyson Firması İptal Ettiği Elektrikli Araba Projesini Tanıttı

İngiliz teknoloji üretim firması Dyson, çok gizli yürüttüğü elektrikli araba projesini geçtiğimiz yıl sonu rafa kaldırmıştı. Araba endüstrisinin elektrikli araba üretime oldukça falza ağırlık verdiğini ve önümüzdeki yıllarda daha fazla elektrikli araba göreceğimiz aşikar. Bu bağlamda birçok firma sektörde yerini almak için çalışmalarını yürüttüğünü biliyoruz. Dünya çapında büyük ses getiren Tesla, Çinli mühendislerin ürettiği ve yakın zamanda piyasada olacağı Byton, Volkswagen markasının ID.3 modeli bunlardan bir kaçına örnek verebiliriz.

Aracın tanıtımı sonunda paylaşıldı

dyson
Dyson elektrikli araba patent diagramı

Aracın özellikleriyle Tesla için daha iddialı olduğunu söyleyebiliriz. 2,6 ton ağırlığında ve 563 beygir gücüne sahip olan model, 100 Km/h hıza 4.8sn de ulaşabiliyor ve özel koltuk tasarımlarıyla beli saran ergonomik yapıya sahip. Tam dolu bataryası ile yaklaşık 965 km menzil imkanı sunan otomobil 7 kişilik oturma kapasitesine sahip olan SUV sınıfında bulunuyor. Tesla Model S‘in menzil değerinin yaklaşık 610 km olduğunu düşünürsek bu araç menzil değernini avantaj olabileceğini söyleyebilirdik.

İngiliz The Times gazetesine açıklamalarda bulunan Dyson kurucusu Sir James Dyson, elektrikli araba projesini rekabet maliyetlerinden ötürü sonlandırdığını söylüyor. 500 kişilik bir ekip ile Singapor da projesini faaliyete geçiren Dyson, “yaklaşık 600 milyon$’lık yatırımı rafa kaldırmak üzücü, birşeyler deniyoruz ve bazen başarısız olabiliyoruz.” dedi. Covid-19 salgını sürecinde firma, üretim kanallarını, İngiliz hükümeti sağlık kuruluşları için ventilatör üretimine 25 milyon$ ayırdıklarını bildirmişti.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.