Haberler

Hackerlar Dünya Genelinde Zoom Kullanımını İstismar Ediyor

Dünyayı saran Yeni Koronavirüs (COVID-19) sonrası uzaktan çalışma tüm Dünyada yayın olarak kullanılmaya başlandı. Uzaktan erişim uygulamalarına bakıldığında ilk sıralarda Zoom’u görüyoruz. Son verilere göre 74.000 den fazla kullanıcı ve aylık 13 milyon aktif kullanıcı ile Zoom her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor.

Dünyada Zoom kullanımı artarken hackerlarda boş durmuyor. Check Point tarafından hazırlanan raporda pandeminin başlangıcından bu yana 1.7000 den fazla Zoom adında yeni alan adı kaydı yapıldığını açıkladı.

Saldırganların sahte web siteleri yayınlamak, phishing saldırıları hazırlamak gibi bir çk yöntem kullanarak kullanıcıların sistemlerine sızmaya çalışıyorlar.

Güvenlik araştırmacıları saldırganların “zoom-us-zoom _ ##########. Exe” adında kötü amaçlı dosyalar keşfettiklerini ve bu dosyaları kullanarak kullanıcıların sistemlerine kötü amaçlı kod enjekte ettiklerini açıkladılar.

Tabi hedef alınan tek uygulama Zoom değil bunun yanında Google Classroom için benzer yöntemler olduğu görülmekte. Bu adreslerin bazıları şöyle “Googloclassroom.com ve googieclassroom.com” gibi.

Güvenlik uzmanlarının tavsiyeleri arasında bilmedikleri adreslerden toplantı taleplerini veya şüphelendikleri linkleri tıklamamaları yönünde.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.